Popis:
1 Úvod
Všeobecný rozvoj techniky klade stále větší požadavky na technickou dokonalost a preciznost provedení výsledných realizací. Většina problémů tak představuje řešení s nezanedbatelným finančním objemem. Pokud chceme úspěšně a s minimem investic dosahovat uspokojivých výsledků, musíme vždy projít jistou částí příprav a rozvah ať už rázu technického tak i finančního. Vynechání těchto částí většinou končí nadměrnými výdaji jak časovými tak finančními, nehledě mnohdy na nedokonalost výsledného řešení.
Moderní technologie, zejména v oblasti výpočetní techniky, vytvářejí vhodnou platformu pro efektivní předrealizační přípravy. Souhrnně tyto práce můžeme nazvat projektováním a to nejen ve spojení s použitím výpočetní techniky. Projektování se stalo v řadě oborů nevyhnutelnou nutností, zvláště tam, kde náklady na realizaci díla výrazně převyšují náklady na projekty. Zvláštního významu pak nabývá v oblastech, kde je kladen velký důraz na bezpečnost a spolehlivost, kde potenciálně hrozí ohrožení lidských životů a kde nelze v žádném případě použít provizorních řešení. Takových oborů dnes existuje celá řada, počínaje relativně jednoduchým stavebnictvím a konče kosmickými projekty cest člověka do vesmíru.
Energetika, patřící mezi elektrotechnické obory, je jednou z takových oblastí, kde vynechání projekční části je ve většině případů nemyslitelné a přímo ohrožující majetek a lidské životy. Nevhodně provedené energetické celky, byť podle projektu, mohou rovněž způsobit při poruchách a haváriích nemalé škody až po smrtelná zranění a nestačí tedy vypracovat projekt pouze k uspokojení litery zákona, ale je nutné projekt pojímat jako samostatné dílo, jehož odborné provedení rozhodne o dlouhodobé funkčnosti díla vzniklého na jeho základě. K tomu většinou nestačí pouze kvalitní teoretické znalosti problematiky, ale je nutné se opírat o praktické zkušenosti s citem pro odhalení případných komplikací v kritických částech projektu. Projektant se tak stává osobností, která přímo či nepřímo zodpovídá za řadu následných událostí spojených s výslednou realizací díla.
Klíčová slova:
studijní program
legislativa
energetika
rozpočet
prostředí
přepětí
Obsah:
- Obsah
Obsah 1
Seznam obrázků 5
Seznam tabulek 6
Seznam tabulek 6
1 Vvod 7
2 Zařazení předmětu ve studijním programu 8
3 Základní pojmy související s projektováním 9
4 Energetika a projektování 11
Elektrických rozvodů 12
5 Legislativa v projektování 12
VYhláška č. 50/1978 sb.zák 19
6 Výkazy výměr, rozpočty, oceňování prací a materiálů 22
7 Rozdělení vlivů prostředí, kategorie prostorů 33
8 Prostředí a příslušná provedení elektrických zařízení podle nových norem 36
9 Rozvaděče nízkého napětí, základní informace 42
10 Rozdělení, schémata a označení sítí 44
11 Přepětí a přepěťové ochrany 50
12 Konstrukční prvky pro elektrická vedení 62
13 Venkovní vedení vysokého napětí 81
14 Kabelová vedení nn 88
15 Elektrické rozvody v budovách 92
Seznam použité literatury 98