Popis:
Studijní opora Psychologie v dopravě je určena posluchačům 1. ročníku navazujícího studijního programu Expertní inženýrství v dopravě, studující tento studijní program na USI VUT v Brně. Obsahově je opora tohoto předmětu uspořádána tak, aby soustava poznatků a dovedností v ní uvedené byla srozumitelná pro ty studenty, kteří se s nimi v průběhu studia dosud nesetkali a zároveň aby získané poznatky byly využitelné a aplikovatelné pro ty, kteří se již se základními informacemi z této oblasti již někdy setkali. Studijní opora má tedy do značné míry interdisciplinární charakter a zahrnuje znalosti a dovednosti z oblasti psychologie, sociální psychologie, obecné psychologie, vývojové psychologie, psychologie osobnosti, sociologie, teorie učení, komunikace, apod. Obsah studijní opory je zaměřen především na získání a osvojení základních teoretických poznatků z oblasti psychologie dopravy vycházející ze základního teoretického rámce psychologie v kontextu Člověka, jeho chování a rozhodování v dopravní situaci. Z důvodů možnosti praktické aplikovatelnosti získaných poznatků v praxi je opora opatřena nejrůznějšími testy, cvičeními, úkoly apod.
Studijní opora Psychologie v dopravě je určena především posluchačům denní a kombinované formy studia studijního programu Expertní inženýrství v dopravě. Studijní opora nenahrazuje závazně určenou studijní literaturu a odborné prameny, které jsou uvedeny v jednotlivých kapitolách, event. které jsou doporučeny vyučujícím nebo garantem předmětu.
Studijní opora Psychologie v dopravě rozvíjí odborné kompetence studujících v této specifické zaměřené oblasti. Vzhledem k zaměření a specifice dané problematiky, nejsou předem definovány žádné konkrétní vstupní požadavky, základním předpokladem pro zvládnutí obsahu opory jsou základy společensko-vědně orientovaných předmětů středoškolské a bakalářské úrovně.
Klíčová slova:
lidská psychika
osobnost
agrese
agresivita
sebepojetí
altruismus
řidič
Obsah:
- 1 Úvod do předmětu. význam lidského faktoru v dopravě, základní východiska spočívající ve významu poznání lidské psychiky 7
2 Základní poznatky o fungování lidské psychiky, poznávací procesy, vnímání, paměť, myšlení, pozorování, iluze a klamy 11
3 Osobnost, základní poznatky o temperamentu, vliv na chování v dopravní situaci 16
4 Agrese a agresivita, konflikty, stres, stresory, obranné mechanismy 20
5 Význam sebepojetí 26
6 Zátěžové situace a sociálně psychologické aspekty chování v dopravě 29
7 Altruismus a jeho význam v dopravě 32
8 Význam sociální komunikace v dopravě 36
9 Psychosomatické aspekty a jejich význam v dopravě, nemoc, intoxikace 39
10 Posttraumatická stresová porucha a její řešení 43
11 Řidič a věková specifika 47
12 Dopravní nehoda jako riziková situace 52
13 Oběti hromadných neštěstí a psychologické aspekty katastrof 57