Popis:
1 Úvod
V současnosti můžeme v oblasti telekomunikačních sítí rozpoznat jednoznačnou orientaci na digitální systémy, které poskytují mnohem širší paletu služeb a především umožňují vytvářet mnohem průžnější komunikační systémy, které jsou schopny se přizpůsobit změnám v síti, umožňují implementovat nové služby a poskytují možnosti propojení různých typů sítí. Jednotný digitální způsob zpracování libovolného typu informace nabízí možnost integrace sítí a služeb. Dnes jsme svědky snahy integrovat služby libovolného charakteru (hlas, video, obecná data) do počítačových sítí a potažmo do globální sítě Internet založené na protokolové sadě TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol). Integrace je podporována jednak zvyšujícími se přenosovými rychlostmi, ale také zaváděním mechanizmů pro zajištění určité kvality (chybovost, přenosové zpoždění) požadované daným typem služby. V současnosti existuje celá řada řešení, které se více či méně snaží vyhovět stále rostoucím potřebám uživatelů na zavádění nových služeb a zvyšování kvality služeb stávajích. Dobře se orientovat v problematice počítačových sítí a Internetu se dnes považuje u lidí zaměřených na počítačovou a komunikační techniku za nezbytný základ, který se snaží tento učební text poskytnout.
1.1 ZAŘAZENÍ PŘEDMĚTU
Předmět „Architektura sítí“ je jedním ze stěžejních předmětů bakalářského studia oboru „Elektronika a komunikační technika“. Předmět je vyučován ve třetím ročníku bakalářského studia a má za úkol poskytnout základní sadu znalostí z oblasti digitálních komunikačních sítí se zaměřením na počítačové sítě.
1.2 OBSAH PŘEDMĚTU
Učební texty se snaží poskytnout dostatečně rozsáhlý náhled především do oblasti počítačových sítí. Počáteční kapitoly uvádí čtenáře do problematiky architektury, typů a principů digitálních komunikačních sítí. Stěžejní část textu je věnována lokálním počítačovým sítím, kde se čtenář dozví relativně podrobné informace o různých typech kabelových a také dnes velmi populárních bezdrátových sítí. Další díl je pak věnován problematice protokolů vyšších vrstev modelu komunikačních sítí, kam patří především dnes nejrozšířenější sada protokolů TCP/IP. Té je také věnována největší část tohoto dílu.
Klíčová slova:
telekomunikace
sítě
služby
počítačové sítě
LAN
protokolové sady
správa sítí
integrace
Obsah:
- 1 Úvod 8
2 Telekomunikační sítě a služby 9
3 Počítačové sítě 29
4 Sítě lan a man 48
5 Protokolové sady vyšších vrstev 94
6 Správa sítí 133
7 Integrace služeb do počítačových sítí na bázi sady tcp/ip 135