Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Základy datových komunikací - Informační management

«»
Přípona
.doc
Typ
skripta
Stažené
0 x
Velikost
0,2 MB
Jazyk
český
ID projektu
3866
Poslední úprava
28.07.2014
Zobrazeno
1 396 x
Autor:
eliskabila
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Úvod
V oblasti počítačových komunikací občas dochází k různým nedorozuměním, zklamáním a nenaplněným očekáváním, která mají jednu společnou příčinu: nepochopení zákonitostí, určujících možnosti a limity datových přenosů. Tedy například nepochopení toho, jak dostupná šířka přenosového pásma souvisí se schopností přenášet data, či nedocenění rozdílu mezi nominální přenosovou rychlostí a skutečným přenosovým výkonem apod. A právě o takovýchto věcech bude dnes začínající modul.
Problematika datových přenosů je do značné míry technickou záležitostí, vyžadující nemalé znalosti různých vědních disciplín, od obecné fyziky, přes elektrotechniku, až třeba po základy teorie informace. V tomto modulu nám však půjde spíše o určitý nadhled, který třeba nedokáže poskytnout exaktní zdůvodnění určité skutečnosti či její vyčerpávající a formálně přesný popis, ale na druhé straně může poskytnout „povědomí" o tom, že určité věci vzájemně souvisí, vzájemně se ovlivňují, a když v některé z nich dojde k určité změně, projeví se to takovým a takovým způsobem na místě jiném. Při budování takovéhoto „nadhledu" nám samozřejmě půjde i o seznámení s hranicemi a limity, které ve světě datových přenosů existují. Například s tím, že když mám k dispozici běžnou komutovanou telefonní linku, mohu z ní „vyždímat" maximálně kolem 30 kilobitů za sekundu, ale více rozhodně ne. Nebo že když klasický Ethernet „běhá" na 10 megabitech za sekundu, neznamená to že například za jednu minutu dokáže přenést 60 x 10 megabitů, alias 75 megabytů užitečných dat (ale pouze o dost méně).
Také si řekneme, co doopravdy znamená digitální a analogový přenos, jaký je skutečný rozdíl mezi nimi, a proč se dnes tak mohutně přechází z „analogového" na „digitální". Pak si naznačíme i to, jaké jsou základní vlastnosti drátových i bezdrátových přenosových cest, jaké přenosové rychlosti je možné na nich dosahovat, a jaké další vlastnosti vyplývají z jejich samotné podstaty. Nejprve se ale musíme seznámit s několika velmi zásadními fakty.

Klíčová slova:

informatika

šířka pásma

komunikace

přenos

rychlost

výkon

přenosový výkon



Obsah:
  • Úvod 3
    Nic není dokonalé 3
    Co je šířka pásma? 5
    Vliv šířky pásma 5
    Analogový a digitální přenos 7
    Nyquistovo kritérium 8
    Modulační a přenosová rychlost 9
    Přenos v základním a přeloženém pásmu 9
    Podstata modulace 10
    Modulační rychlost 11
    Přenosová rychlost 11
    Přenosová rychlost 12
    Shannonův teorém 13
    Kupte si perpetuum mobile! 14
    Přenosový výkon 15
    Přenosová rychlost vs. přenosový výkon 16
    Faktory ovlivňující přenosový výkon 17
    Možnosti zvyšování přenosového výkonu 17
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše