Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Biotechnika úprav v krajině - vypracované státnicové otázky

«»
Přípona
.docx
Typ
státnicové otázky
Stažené
2 x
Velikost
15,7 MB
Jazyk
český
ID projektu
9311
Poslední úprava
27.12.2016
Zobrazeno
1 378 x
Autor:
clean.bandit
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Lesní dopravní síť (LDS)
Předpoklady optimalizovaného návrhu
Kritéria zpřístupňování lesa
• Hustota lesních cest
Jedná se především o hustotu odvozních lesních cest, vyjadřuje se poměrem délky cest ke zpřístupňované ploše:
Optimalizace lesní dopravní sítě
HS =D/S [m.ha-1]
Kde: HS - hustota lesních cest v m.ha-1.
D - délka cest v m.
S - plocha zpřístupňovaného územím v ha.
• Přibližovací vzdálenost
Ds je délka trasy, po které dopravuje přibližovací prostředek dříví k odvozní cestě.

- Průměrná přibližovací vzdálenost
DGS̅ je aritmetický průměr přibližovacích vzdálenosti ve zpřístupňovaném území.
DSx̄=( d1 + d2 + × × ×dn ) / N [m]

Kde: DSx̄- průměrná přibližovací vzdálenost v m.
d1-dn - vzdálenosti těžišť čtverců o ploše 10 ha rozložených po zpřístupňovaném území a měřených po konkrétních přibližovacích cestách a linkách v m.
n- počet těžišť čtvercových ploch umístěných na zpřístupňovaném území
Zjišťování průměrné přibližovací vzdálenosti: Zpřístupňovaná plocha je překryta čtvercovou sítí o zvolené ploše čtverců (4 až 10 ha), Ze středu čtverců (C1, C2 , ... Cn) se měří vzdálenosti k přibližovacím cestám a po nich k cestám odvozním (D1 ,D2 ... Dn).
- Průměrná geometrická přibližovací vzdálenost

Klíčová slova:

lesní dopravní síť

biotechnika úprav v krajině

účelové cesty

stavební objekty

hydrologie

mokřady

pedologie

revitalizace toků

voda v krajině



Obsah:
  • 1. Lesní dopravní síť (LDS) - předpoklady optimalizovaného návrhu, účinnost LDS a metody jejího stanovení, charakteristiky LDS a jejich odvození z modelového zpřístupnění, koeficient členitosti terénu a jeho využití při optimalizaci LDS. Optimalizace LDS v rovinách, pahorkatinách a horách - hlavní předpoklady. Negativní vlivy výstavby LDS a předpoklady jejich minimalizace. Oblastní plány rozvoje lesa a návrh optimalizace LDS a limitujících těžebně-dopravních podmínek.
    2. Zemědělská dopravní síť - návrh cestní sítě a její dominantní funkce v krajině, požadavky na zajištění přístupu na zemědělské pozemky navrženou sítí polních cest, členění polních cest podle významu a podle návrhové kategorie, návrhové prvky polních cest, příčné uspořádání. Metodika generelu cestní sítě v rámci procesu pozemkových úprav.
    3. Protierozní zabezpečení účelových cest ve zpřístupňované krajině - protierozní biotechnické sanace dočasných zemních cest a svážnic, maximální, minimální a optimální podélný sklon nivelety cesty, podélné odvodňovací objekty na účelových cestách a jejich protierozní zabezpečení, příčné odvodňovací objekty a protierozní zajištění jejich spadišť na výtoku, geotextilie, protierozní ozeleňování zářezových a násypových svahů tělesa účelové cesty - doporučené technologie
    4. Projekční návrhové prvky účelových cest v návaznosti na morfologii zpřístupňované krajiny. Výkaz výměr a rozpočet. - směrové a výškové řešení trasy cesty v rovinném a morfologicky členitém území. Význam řídící čáry při směrovém návrhu trasy cesty v morfologicky členitém terénu. Problematika trasování, projektování a výstavby účelových cest v nadměrně sklonitých terénech a ve svážných územích. Výškové vedení trasy. Sladění výškového a směrového vedení trasy. Příčné návrhové prvky. Výkaz výměr a rozpočet.
    5. Stavební objekty a materiály účelových komunikací - Zemní práce a technologie výstavby zemního tělesa, mechanizační prostředky. Odvodňovací objekty, mostní objekty, zpevnění a zabezpečení svahů, konstrukční materiály netuhých vozovek a provozních zpevnění, chemické stabilizace málo únosných zemin v podloží tras účelových cest. Návrh konstrukčních vrstev vozovky a technologie jejich výstavby včetně použitých mechanizačních prostředků.
    6. Zásady údržby účelových komunikací - Náplň zimní a letní údržby účelových komunikací, reálné předpoklady sezónní výluky dopravy na účelových komunikacích dle jejich tříd, organizace a náplň údržby, mechanizační prostředky a technologie pro provádění údržbových prací na účelových komunikacích.
    7. Pedologie - základní složky půd, zrnitost, zrnitostní rozbor, efektivní zrno, fyzikální vlastnosti půdy, hydrolimity, proudění podzemní vody, stanovení hydraulické vodivosti, měření infiltrace, klasifikace půd, pedologický průzkum.
    8. Hydrologie - oběh vody v přírodě, charakteristika povodí, odtok srážkové vody z povodí, způsoby měření průtoků a rychlostí v korytech toků, extrémní průtoky.
    9. Mokřady v krajině - jejich ekologický význam, typy mokřadů, přírodní mokřady, vodní hospodářství mokřadů, umělé mokřady a jejich využití pro čištění odpadních vod, polohové a výškové uspořádání mokřadů a jejich revitalizace. Podmínky návrhů mokřadů.
    10. Malé vodní nádrže (MVN) v krajině - rozdělení a funkce MVN, zdroje vody pro MVN, vodohospodářské řešení MVN, umístění nádrží vzhledem k toku, hráze (materiál, zakládání, návrhové parametry, opevnění), objekty - návrh a výpočet (výpustné, odběrné, bezpečnostní přelivy), rozdělení teplot v nádrži, ztráty, biologické nádrže. manipulační a provozní řád MVN, stabilizace břehů, řešení abrazních jevů.
    11. Úpravy toků a hrazení bystřin - charakteristika vodních toků a bystřin, vývoj vodních toků, návrh úpravy koryta vodního toku, druhy a způsoby opevnění koryta VT, výpočtové parametry - stanovení kapacity, stabilita říčního koryta, plaveniny a splaveniny, technika HB, opevňovací konstrukce, přehrážky, vegetační doprovod toků, údržba a správa vodních toků a HB.
    12. Zásady revitalizace toků - podklady pro návrh, hlavní důvody revitalizací, možná revitalizační opatření, stanovení kapacity koryta - metoda po úsecích.
    13. Provádění staveb v krajině - stavební jáma, odvodnění stavebních jam, situování skládek zeminy, objekty zařízení staveniště, návrh inženýrských sítí, harmonogram prací, stavební stroje.
    14. Voda v krajině a její využití - opatření proti vodní erozi, zadržení vody v krajině, protipovodňová opatření, hospodaření s dešťovou vodou, jímání vody, možnosti úpravy vody pro pitné účely, distribuce vody, odvod vody ze spotřebiště, čištění odpadních vod, přírodní způsoby čištění odpadních vod.
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše