Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Okruhy ke státní závěrečné bakalářské zkoušce - Ekonomie

«»
Přípona
.rar
Typ
státnicové otázky
Stažené
2 x
Velikost
1,6 MB
Jazyk
český
ID projektu
9306
Poslední úprava
27.12.2016
Zobrazeno
1 354 x
Autor:
clean.bandit
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Popište předmět a metody zkoumání ekonomie a základní souvislosti ekonomického rozhodování. Vysvětlete problém vzácnosti a nutnosti volby, princip efektivnosti a racionálního chování, náklady obětované příležitosti a hranici produkčních možností.

Předmět ekonomie
- ekonomie se zabývá závažnými problémy hospodářského života, např. hojnost a chudoba, tvorba bohatství a jeho rozdělování, peníze a úrok, zaměstnanost a nezaměstnanost, kapitál a práce, inflace, deflace, daně, měnové kursy atd.
- hledá odpovědi na otázky, proč jsou určité statky produkovány a jiné nikoliv, jak se chová spotřebitel na trhu výrobků a služeb atd.
- hledá a nalézá takový způsob umístění a využití užitečných statků a služeb a jak si tyto statky a služby rozdělují a vzájemně směňují

Ekonomie má dvě oblasti, které nejsou samostatnými vědními ekonomickými obory:
» mikroekonomie - studuje chování jednotlivých ekonomických jednotek, ze kterých se skládá národní hospodářství (firmy, domácnosti, banky, investoři atd.)
» makroekonomie - studuje ekonomiku jako celek (celková zaměstnanost, míra nezaměstnanosti, inflace, platební bilance, státní rozpočet, veřejný dluh)

Podle toho, zda ekonomie hodnotí nebo nehodnotí procesy a jevy, které zkoumá rozlišujeme:
» pozitivní ekonomii
o zkoumá ekonomický život takový, jaký je
o snaží se analyzovat fakta ekonomického života a zabývá se jen takovými jevy, které jsou vědeckými metodami zjistitelné a dokazatelné
o hodnotící soudy a stanovení cílů je podle pozitivistů záležitostí jiných oborů, zejména politiky, náboženství, stejně tak stanovení cílů
o ekonomie má ukazovat jen racionální cesty k dosažení cílů, nikoliv však cíle samotné
» normativní ekonomii
o snaží se odpovídat na otázku „jaká by měla být“
o nevyhýbá se hodnotícím soudům

Klíčová slova:

ekonomie

racionální chování

tržní poptávka

monopolní firmy

oligopolní firmy

monopolistická konkurence

determinace makroekonomické rovnováhy

inflace



Obsah:
  • 1. Popište předmět a metody zkoumání ekonomie a základní souvislosti ekonomického rozhodování. Vysvětlete problém vzácnosti a nutnost volby, princip efektivnosti a racionálního chování, náklady obětované příležitosti, hranici produkčních možností.
    2. Charakterizujte základní tržní kategorie. Vysvětlete ekonomickou logiku fungování tržního mechanismu a úlohu tržní ceny při utváření tržní rovnováhy. Použijte přitom obvyklý grafický aparát.
    3. Vysvětlete typické rysy chování racionálního spotřebitele. Rozlište kardinalistický a ordinalistický přístup. Popište formování individuální poptávky na základě preferencí a funkcí užitku.
    4. Analyzujte utváření tržní poptávky, vysvětlete podstatu a smysl použití cenové, křížové a důchodové pružnosti poptávky.
    5. Definujte hlavní cíle firmy a charakterizujte její produkční aktivitu pomocí produkčních funkcí (včetně izokvantové analýzy). Vysvětlete působení zákona klesajícího mezního produktu.
    6. Z ekonomického hlediska rozeberte náklady, příjmy a zisk firmy. Zaměřte se také na vztah mezi jednotlivými typy nákladových funkcí.
    7. Vysvětlete smysl modelu dokonale konkurenční tržní struktury. Na základě poznatků teorie firmy popište typické rysy chování firmy v dokonale konkurenční struktuře. Zaměřte se na krátkodobou rovnováhu firmy včetně bodu uzavření výroby a bodu vyrovnání (zvratu), popište utváření individuální nabídky.
    8. Popište charakteristické rysy chování monopolní firmy, poukažte na zvláštnosti přirozeného monopolu. Rozeberte situaci firmy maximalizující zisk. Uveďte důvody pro regulaci monopolních firem a vysvětlete způsoby měření monopolní síly.
    9. Objasněte podstatné znaky chování firem v oligopolní tržní struktuře. Přibližte různé způsoby cenové tvorby a souvislost teorie her s chováním oligopolních firem.
    10. Charakterizujte chování firmy v monopolisticky konkurenční tržní struktuře a popište proces dosahování optima firmy v krátkém období. Srovnejte tuto tržní strukturu s dokonale konkurenčním a monopolním odvětvím.
    11. Popište utváření nabídky práce a poptávky po práci. Vysvětlete fungování trhu práce a úlohu vlády a odborů na tomto trhu. Analyzujte roli lidského kapitálu v ekonomickém rozvoji.
    12. Objasněte funkce a fungování trhu kapitálu (zapůjčitelných fondů). Zaměřte se přitom zejména na utváření nabídky kapitálu a poptávky po kapitálu a na úlohu úrokové míry. Přibližte základní prvky teorie portfolia a vztah výnosů a rizika.
    13. Nastiňte fungování trhů půdy a přírodních zdrojů. Soustřeďte se zejména na zvláštnosti při utváření nabídky, poptávky a ceny na těchto trzích.
    14. Vysvětlete podstatu tržních selhání. Zaměřte se na rozbor neefektivností vznikajících při výskytu externalit. Uveďte možné alternativní přístupy k řešení externalit.
    15. Charakterizujte ekonomickou podstatu veřejných statků a úlohu vlády při optimalizaci rozsahu jejich produkce.
    16. Analyzujte ekonomický problém rozdělování důchodu a bohatství včetně způsobů měření nerovností. Přihlédněte k mimoekonomickým souvislostem rozdělování. Zaměřte se na problém ekonomické efektivnosti (výkonnosti), spravedlnosti a rovnosti.
    17. Vysvětlete podstatu mikroekonomické role vlády při řešení tržních nedokonalostí a tržních selhání.
    18. Interpretujte teorii veřejné volby. Vymezte základní rozhodovací pravidla a možné výsledky kolektivních rozhodnutí. Použijte k tomu typické případy, které tato teorie řeší - teorém středního voliče, logrolling, cyklický hlasovací paradox. Vysvětlete Arrowův teorém.
    19. Definujte, srovnejte a kriticky zhodnoťte nejpoužívanější makroekonomické agregáty (HDP, HNP, cenová hladina). Uveďte příklady alternativních ukazatelů měření ekonomické aktivity a způsob jejich konstrukce.
    20. Uveďte předpoklady dosažení makroekonomické rovnováhy pomocí modelu AS-AD. Vysvětlete mechanismus uzavírání mezer produktu pomocí různých hospodářsko- politických opatření.
    21. Proveďte rozbor determinace makroekonomické rovnováhy pomocí výdajového modelu s multiplikátorem. Srovnejte multiplikační účinky různých druhů výdajů. Zaměřte se také na multiplikační účinky autonomních daní.
    22. Vysvětlete příčiny a podstatu inflace a zhodnoťte její ekonomické a sociální důsledky. Naznačte možnosti a náklady protiinflační politiky.
    23. Rozeberte příčiny nezaměstnanosti, charakterizujte různé typy nezaměstnanosti a zhodnoťte její ekonomické a sociální důsledky. Uveďte nástroje politiky zaměstnanosti.
    24. Vysvětlete vztah mezi inflací a nezaměstnaností a přibližte vývoj názorů na tento problém.
    25. Objasněte podstatu, cíle a hlavní nástroje fiskální politiky. Vysvětlete příčiny vzniku deficitu státního rozpočtu a veřejného dluhu a možnosti jejich financování. Rozeberte důsledky těchto jevů v národním a mezinárodním ekonomickém prostředí.
    ...
    ...
    ...
    33. Na základě poznatků shromážděných během studia ekonomické teorie srovnejte neoklasický a keynesovský pohled na základní makroekonomické otázky.
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše