Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Problémové okruhy pro státní bakalářské zkoušky z předmětu Ekonomie

«»
Přípona
.pdf
Typ
státnicové otázky
Stažené
4 x
Velikost
27,8 MB
Jazyk
český
ID projektu
9492
Poslední úprava
23.01.2017
Zobrazeno
1 398 x
Autor:
clean.bandit
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Popište předmět a metody zkoumání ekonomie a základní souvislosti ekonomického rozhodování. Vysvětlete problém vzácnosti a nutnost volby, princip efektivnosti a racionálního chování, náklady obětované příležitosti, hranici produkčních možností.

» Ekonomie je vědou, která studuje způsob, jakým lidé používají vzácné, omezené zdroje k výrobě užitečných statků a služeb a jak si tyto statky a služby rozdělují a vzájemně směňují.
» Mikroekonomie studuje chování jednotlivých ekonomických jednotek, z nich se sestává národní hospodářství. Jde např. o chování firem, domácností, vlastníků kapitálu, jednotlivých odborových svazů, vlastníků domů, bank, investorů, apod. Mikroekonomie také studuje fungování dílčích trhů: trh výrobků a služeb, trhu práce, trh kapitálu a trhu přírodních zdrojů.
» Makroekonomie studuje ekonomiku jako celek. Zajímá se o taková témata, jako jsou např. celková produkce v dané zemi, celková zaměstnanost, míra nezaměstnanosti, cenová hladina a inflace, platební bilance, státní rozpočet, veřejný dluh, množství peněz v oběhu, apod.

Každá věda má svůj předmět zkoumání a také své metody, jimiž předmět zkoumá. Cílem ekonomie není popsat jevovou stránku ekonomického života, ale odhalení zákonů, které řídí lidské chování v podmínkách vzácnosti. V ekonomické realitě nerozhodují věci samy o sobě, ale to, co si lidé o těchto věcech myslí a jak podle toho jednají.

Nejdůležitějším nástrojem v ekonomii je pak Abstrakce - izoluje nepodstatné jevy a souvislosti od podstatných, a ty podstatné pak analyzuje.

Klíčová slova:

ekonomie

monopolní firmy

konkurence

kapitál

veřejné statky

ekonomika

obchodní banka

mezinárodní obchod



Obsah:
  • 1. Popište předmět a metody zkoumání ekonomie a základní souvislosti ekonomického rozhodování. Vysvětlete problém vzácnosti a nutnost volby, princip efektivnosti a racionálního chování, náklady obětované příležitosti, hranici produkčních možností.
    2. Charakterizujte základní tržní kategorie. Vysvětlete ekonomickou logiku fungování tržního mechanismu a úlohu tržní ceny při utváření tržní rovnováhy. Použijte přitom obvyklý grafický aparát.
    3. Vysvětlete typické rysy chování racionálního spotřebitele. Rozlište kardinalistický a ordinalistický přístup. Popište formování individuální poptávky na základě preferencí a funkcí užitku.
    4. Analyzujte utváření tržní poptávky, vysvětlete podstatu a smysl použití cenové, křížové a důchodové pružnosti poptávky.
    5. Definujte hlavní cíle firmy a charakterizujte její produkční aktivitu pomocí produkčních funkcí (včetně izokvantové analýzy). Vysvětlete působení zákona klesajícího mezního produktu.
    6. Z ekonomického hlediska rozeberte náklady, příjmy a zisk firmy. Zaměřte se také na vztah mezi jednotlivými typy nákladových funkcí.
    7. Vysvětlete smysl modelu dokonale konkurenční tržní struktury. Na základě poznatků teorie firmy popište typické rysy chování firmy v dokonale konkurenční struktuře. Zaměřte se na krátkodobou rovnováhu firmy včetně bodu uzavření výroby a bodu vyrovnání (zvratu), popište utváření individuální nabídky.
    8. Popište charakteristické rysy chování monopolní firmy, poukažte na zvláštnosti přirozeného monopolu. Rozeberte situaci monopolu maximalizujícího zisk. Uveďte důvody pro regulaci monopolních firem a vysvětlete způsoby měření monopolní síly.
    9. Objasněte podstatné znaky chování firem v oligopolní tržní struktuře. Přibližte různé způsoby cenové tvorby a souvislost teorie her s chováním oligopolních firem.
    10. Charakterizujte chování firmy v monopolisticky konkurenční tržní struktuře a popište proces dosahování optima firmy v krátkém období. Srovnejte tuto tržní strukturu s dokonale konkurenčním a monopolním odvětvím.
    ...
    ...
    ...
    20. Uveďte předpoklady dosažení makroekonomické rovnováhy pomocí modelu AS-AD. Vysvětlete mechanismus uzavírání mezer produktu pomocí různých hospodářskopolitických opatření.
    21. Proveďte rozbor determinace makroekonomické rovnováhy pomocí výdajového modelu s multiplikátorem. Srovnejte multiplikační účinky různých druhů výdajů. Zaměřte se také na multiplikační účinky autonomních daní.
    22. Vysvětlete příčiny a podstatu inflace a zhodnoťte její ekonomické a sociální důsledky. Naznačte možnosti a náklady protiinflační politiky.
    23. Rozeberte příčiny nezaměstnanosti, charakterizujte různé typy nezaměstnanosti a zhodnoťte její ekonomické a sociální důsledky. Uveďte nástroje politiky zaměstnanosti.
    24. Vysvětlete vztah mezi inflací a nezaměstnaností a přibližte vývoj názorů na tento problém.
    25. Objasněte podstatu, cíle a hlavní nástroje fiskální politiky. Vysvětlete příčiny vzniku deficitu státního rozpočtu a veřejného dluhu a možnosti jejich financování. Rozeberte důsledky těchto jevů v národním a mezinárodním ekonomickém prostředí.
    26. Analyzujte roli peněz v ekonomice. Objasněte ekonomickou úlohu obchodních bank v procesu tvorby nabídky peněz.
    27. Charakterizujte smysl, cíle a nástroje monetární politiky s důrazem na úlohu centrální banky. Zdůrazněte i vazbu na monetární souvislosti v rámci EU a EMU.
    28. Uveďte základní zdroje a bariéry ekonomického růstu a popište různé teoretické koncepce ekonomického růstu.
    29. Vysvětlete příčiny vzniku cyklických výkyvů v ekonomikách tržního typu a naznačte možnosti jejich zmírňování pomocí hospodářské politiky. Pokuste se o identifikaci příčin současné ekonomické krize.
    30. Vysvětlete základní souvislosti procesů, v nichž se utvářejí měnové kurzy (v krátkém i dlouhém období). Naznačte logiku intervencí na měnových trzích.
    31. Rozeberte příčiny vzniku mezinárodního obchodu, objasněte podstatu teorie absolutních a komparativních výhod v mezinárodním obchodě. Rozeberte důsledky volného obchodu a popište dopady zavedení obchodních překážek.
    32. Vysvětlete význam platební bilance země a popište její strukturu. Naznačte možnosti ovlivňování jejích dílčích sald cestou změn měnového kurzu.
    33. Na základě poznatků shromážděných během studia ekonomické teorie srovnejte neoklasický a keynesovský pohled na základní makroekonomické otázky.
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše