Státnicové otázky ku Ekonomike při řešení krizových situací
Popis:
Bezpečnostní strategie (BS) České republiky - základní koncepční dokument, schvaluje vláda ČR
právní úprava: 110/1998Sb., Ústava
identifikuje bezpečnostní hrozby a klasifikuje bezpečnostní rizika, včetně míry rizik ekonomického ohrožení
novelizovaná BS ČR schválená vládou ČR dne 10. 12. 2003- ČR členským státem NATO + člen EU - vliv na formování bezpečnostního prostředí.
5 kapitol:
východiska bezpečnostní politiky ČR
bezpečnostní zájmy ČR
bezpečnostní prostředí (NATO, EU..)
strategie prosazování bezpečnostních zájmů ČR
bezpečnostní systém ČR
Pojetí BS - z komplexního pojetí bezpečnosti a propojenosti a závislosti oblasti:
1. politické
2. vojenské
3. vnitřního pořádku a ochrany obyvatel
4. hospodářské
Bezpečnostní rada státu - korekce bezpečnostních rizik, prevence a překonávání krizových situací po vyhlášení krizových stavů
BRS tvoří předseda vlády a další členové vlády podle rozhodnutí vlády - 9 členů
Koordinační a poradní orgány - pro vojenské obranné plánování, zpravodajskou činnost, koordinaci zahraniční bezpečnostní politiky a civilní nouzové plánování, předmětem oblast hospodářských opatření pro krizové stavy, které se přímo dotýkají i průmyslové politiky a podnikové sféry.
Úkol BP politiky - prosazování strategických zájmů, ČR zajistí takové podmínky a mezinárodní postavení, které prospívají nejen bezpečnosti, ale i ekonomické prosperitě státu.
Klíčová slova:
strategie
vláda
ústava
ekonomie
politika
Obsah:
- 1. Bezpečnostní politika ČR v hospodářské oblasti -bezpečnostní strategie ČR, její význam, členění, zaměření na hospodářskou oblast, ekonomická bezpečnost, ekonomická rizika, systém tržního hospodářství.
2. Civilní nouzové plánování - význam, zdroje CNP, CNP v NATO a CNP ČR, výbor pro CNP.
3. Hospodářská opatření pro krizové stavy a úloha podnikové sféry - kontinuita mezi HOPKS a podnikovou sférou, aplikace podnikové sféry na systémy HOPKS.
4. Systém nouzového hospodářství - definice NH, užití NH, aplikace NH v krizových stavech, rozbor dokumentace NH v systému HOPKS, komparace NH se systémem HM, působnost odpovědných orgánů.
5. Systém hospodářské mobilizace (historie, definice, užití HM, aplikace HM v krizových stavech, rozbor dokumentace HM v systému HOPKS.
6. Systém státních hmotných rezerv, možnosti a využití IS ARGIS. Systém státních hmotných rezerv v HOPKS, dělení státních hmotných rezerv a jejich aplikace v HOPKS.
7. Působnost Správy státních hmotných rezerv.
8. Regulační opatření - význam a podstata regulačních opatření, dělení regulačních opatření
9. Regulační opatření - zásady regulačních opatření
10. Úloha a místo podniku v systému HOPKS při zajišťování bezpečnosti státu.
11. Rozpočtový proces a financování krizového řízení na úrovni státního rozpočtu, rozpočtová pravidla, střednědobý výhled. Postup změny státního rozpočtu při vyhlášení krizových stavů.
12. Rozpočtový proces a financování krizového řízení na úrovni územních samosprávných celků.
13. Legislativní základy HOPKS.
14. Zákon č. 189/1999 Sb., o nouzových zásobách ropy, o řešení stavu ropné nouze a o změně některých souvisejících zákonů - základní definice ropné bezpečnosti, stav ropné nouze, druhy opatření vyhlašovaná při stavu ropné nouze, kontrola.
15. Ropná bezpečnost - Typový plán - Narušení dodávek ropy a ropných produktů velkého rozsahu, proces diverzifikace v ropné bezpečnosti, rizika vedoucí k narušení dodávek ropy a ropných produktů.
16. Ropa v systému státních hmotných rezerv, dodávky ropy do ČR. (Důležitost strategické suroviny pro ekonomiku ČR, začlenění ropy a ropných produktů do systému státních hmotných rezerv, diversifikace v ČR).
17. Mezinárodní energetická agentura - IEA, Statut NESO (Národní organizace pro společný postup ve stavu ropné nouze) - popis mezinárodní energetické agentury, její význam, oblast mezinárodní ropné bezpečnosti, základní činnosti NESO.
18. Finanční kontrola ve VS, zákon, systém, cíle FK, základní kontrolní metody a postupy.
19. Státní kontrola, kontrola ÚFO, kontrola NKÚ - obce, kraje.
20. Kontrola na úrovni ÚSC - obce, kraje Státní kontrola.
21. ČNB - historický vývoj centrálních bank, důvody zakládání centrálních bank, vznik ČNB, Postavení ČNB a její místo v bezpečnostním systému, působnost ČNB v krizovém řízení.
22. Typový plán - Narušení finančního a devizového hospodářství státu velkého rozsahu - jeho obsah, zaměření na segment bankovnictví, bankovní rizika, krizové situace a ČNB.
23. Pojišťovnictví - principy pojištění v krizových situacích.
24. Audity použitelné pro realizační fázi KŘ.
25. Dokumentace v jednotlivých systémech HOPKS - obsah jednotlivých dokumentů v systému HOPKS.
O souborech cookie na této stránce
Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.