Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Výkon veřejné správy v ČR - státnicové otázky

«»
Přípona
.rar
Typ
státnicové otázky
Stažené
0 x
Velikost
0,3 MB
Jazyk
český
ID projektu
4565
Poslední úprava
18.11.2014
Zobrazeno
1 834 x
Autor:
northfinder
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Ve kterých ustanoveních Ústavy a jak jsou zakotveny základy samosprávy, z jaké koncepce se přitom vychází?

I.část otázky

Máme více druhů samosprávy, ale Ústava hovoří pouze o územní (jiné - politická, sdružovací, církevní, profesní…podle jiného členění mimo místní pouze zájmová zastoupená komorami a věcná zastoupená sdruženími). Zde je myšlen klasický typ veřejnoprávní územní samosprávy, která je uznávána veřejnou mocí - zákony.
Uplatňování územní samosprávy má ústavní rámec, poskytnutý článkem 8 Ústavy: „Zaručuje se samospráva územních samosprávných celků“
→ Na určitém teritoriu jsou územní samosprávě svěřeny určité mocenské prostředky. Samospráva je Ústavou a zákony chráněna, podle čl.87 odst.1 písm.c) může být napaden státní zásah do samosprávy („Ústavní soud rozhoduje o ústavní stížnosti orgánů územní samosprávy proti nezákonnému zásahu státu“).

Ústava České republiky v hlavě sedmé zakotvuje územní samosprávu České republiky. V čl. 99 vymezuje územně správní členění na obce a vyšší územní samosprávné celky a v dalších článcích této hlavy pak vymezuje jejich ústavní rámec.

Na tuto ústavní úpravu navazuje ústavní zákon č. 347/1997 Sb., o vytvoření vyšších územních samosprávných celků a o změně ústavního zákona České národní rady č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky,
a článek 21 Listiny ZPS, který stanovuje, že České republiky se člení na obce a kraje, jejichž postavení je ústavněprávně garantováno, neboť je lze vytvořit a zrušit pouze ústavním zákonem.

Klíčová slova:

samospráva

zastupitelství

volební právo

správní soudnictví

dispozice

kasační stížnost



Obsah:
  • 1. Ve kterých ustanoveních Ústavy a jak jsou zakotveny základy samosprávy, z jaké koncepce se přitom vychází?
    2. Jaké jsou hlavní zásady volebního práva do zastupitelstev územních samosprávných celků?
    3. Jakým způsobem se vyvíjelo správní soudnictví na území České republiky a jak je organizováno a vykonáváno v současné době?
    4. Jak je zahajováno řízení před správními soudy? Co se rozumí zásadou dispoziční? Popište průběh řízení o žalobě proti rozhodnutí. Co se rozumí zásadou kasační?
    5. Co je to kasační stížnost, proti kterým rozhodnutím v oblasti správního soudnictví ji lze podat a kdo o ni rozhoduje? Jak je v zákoně upravena možnost obnovy řízení?
    ...
    ...
    ...
    25. Kontrola veřejné správy
    26. Jaké jsou ústavní a zákonné podmínky vyvlastnění a jiných omezení vlastnických práv, které právní předpisy obsahují jejich úpravu?
    27. Jakou povahu mají nařízení obcí/krajů, za jakých ústavních a zákonných podmínek mohou být tyto právní předpisy vydány?
    28. Jakou povahu mají obecně závazné vyhlášky obcí/krajů, za jakých ústavních a zákonných podmínek mohou být tyto právní předpisy vydány?
    29. v čem spočívá reforma veřejné správy, prováděná v ČR po roce 1989, a které nejdůležitější kroky byly doposud v jejím rámci podniknuty?
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše