Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Vypracované otázky ke státnicím z okruhu Vodní stavby

«»
Přípona
.rar
Typ
státnicové otázky
Stažené
3 x
Velikost
20,6 MB
Jazyk
český
ID projektu
9585
Poslední úprava
06.02.2017
Zobrazeno
1 485 x
Autor:
clean.bandit
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Uveďte základní podklady a průzkumné práce potřebné pro návrh jezu.

Geodetické a topografické podklady
- mapy celého zájmového území kolem jezu s vyznačením: komunikací, vrstevnic, chráněných oblastí, zemědělsky využité plochy 1:5 000 - 1:25 000
- mapa se zaměřenými výškovými a směrovými body 1:100 - 1:2 000
- podélný profil toku: vyznačený jez, který se bude stavět, jiné objekty na toku, hladiny
- příčné profily úseku ovlivněný výstavbou jezu: vyznačené opevnění a vegetace

Hydrologické => návrh kapacity jezu, postup výstavby (př. převedení velké vody)
- plocha povodí, průměrný roční průtok a jeho překročení v čase, čára překročení průměrných denních průtoků, čára opakování n- letých vod, zimní a splaveninový režim, klimatologické údaje, průběh povodně

Geologické: => zakládání a výstavba jezu
- geologická mapa
- nejdůležitější je předběžný i následný geo průzkum (vrtání sond a vyhodnocení v laboratoři) - zjistit jak hluboko je skalní podloží, průzkum do hloubky +- 5x spád jezu
- stupeň seizmicity, vhodné zdroje materiálů

Hydrogeologické: => protiprůsakové opatření
- informace o stavu podzemní vody - průsaky vody v údolních náplavech nebo v horninách tvořící podlož, kolísání hladiny podzemní vody

Klíčová slova:

podklady

vodní elektrárny

výpustě

manipulace

transformace

povodňové aktivity

řízení nádrží



Obsah:
  • 1. Uveďte základní podklady a průzkumné práce potřebné pro návrh jezu.
    2. Popište rozdělení objemů v nádrži a vysvětlete jejich účely.
    3. Vysvětlete účel přehrad a dalších vzdouvacích staveb a popište typologii přehrad včetně specifik a rozdílů mezi přehradami a malými vodními nádržemi.
    4. Uveďte vztah pro výpočet potenciální energie objemu vody horní akumulační nádrže, příkon a výkon vodní turbíny včetně používaných jednotek. Na základě rovnic pro výkon a příkon vodní turbíny doložte běžný způsob měření účinnosti turbíny.
    5. Vysvětlete základní hydraulické výpočty při návrhu jezu a uveďte související doporučení pro návrh jezu (tvary spodní stavby a pilířů, členění jezu na jezová pole).
    6. Popište, jakým způsobem ovlivní existence nádrže a/nebo jezové zdrže režim vodního toku (hydrologický, splaveninový, teplotní a ledový, kyslíkový, atd.).
    7. Vyjmenujte a upřesněte význam a dostupnost různých datových zdrojů a podkladů pro navrhování přehrad.
    8. Uveďte typy vodních elektráren z hlediska způsobu jejich provozu a popište specifické stavební objekty, které se k daným typům váží. Pro tyto typy vodních elektráren okomentujte jejich možnou funkci z hlediska možných poskytovaných služeb pro energetickou soustavu.
    9. Uveďte a zdůvodněte možné způsoby založení jezu a členění jeho stavebních částí na bloky ve vztahu ke skladbě podloží a jeho vlastnostem.
    10. Uveďte základní typy vodních nádrží podle jejich umístění vzhledem k vodnímu toku včetně příkladů. Vysvětlete jaký vliv má jejich dispozice na dimenzování zásobního a retenčního prostoru a na dimenzování funkčních objektů.
    11. Popište možnosti a specifika zakládání přehrad.
    12. Popište možné funkce vodních elektráren z hlediska jejich začlenění do energetické soustavy. Porovnejte typické vlastnosti vodních elektráren podle uvedených funkcí s ostatními zdroji elektrické energie.
    13. Uveďte základní druhy zatížení konstrukcí jezů a vysvětlete princip posouzení stability jezu.
    14. Uveďte základní statistické charakteristiky používané pro popis distributivních a autokorelačních vlastností průtokových řad a vysvětlete, jakým způsobem ovlivňují nárok na velikost zásobního objemu nádrží.
    15. Zhodnoťte možnosti koncepčního řešení přehrady s ohledem na okrajové podmínky geologické, hydrologické, provozní a bezpečnostní.
    16. Popište způsob výpočtu očekávané roční výroby elektrické energie průběžné vodní elektrárny. Uveďte, jaké podklady jsou pro tento výpočet potřebné. Okomentujte hlavní rozdíly v energetických výpočtech průběžné vodní elektrárny a elektrárny špičkové.
    17. Vysvětlete účinky průsaku pod jezem na jez a materiál podloží, naznačte možná řešení průsaku pod jezem a uveďte vhodná opatření k omezení jeho nepříznivých účinků.
    18. Uveďte základní postupy při modelování náhodných průtokových řad průměrných ročních a průměrných měsíčních průtoků pro potřeby řešení zásobního objemu nádrží. Vysvětlete, jaké jsou výhody řešení zásobní funkce nádrží v modelovaných řadách oproti řešení v reálných řadách.
    19. Popište základní pravidla a rozdíly v navrhování sypaného a betonového tělesa hráze.
    20. Načrtněte základní schéma přečerpávací vodní elektrárny v podélném řezu, vykreslete čáry energie pro turbínový a čerpadlový provoz, uveďte rovnice výkonu soustrojí pro turbínový a čerpadlový provoz.
    21. Uveďte rozdělení pevných jezů a charakteristiku jednotlivých druhů, vysvětlete rozdíly mezi pevným a pohyblivým jezem z hlediska vlivu jezu na vodní tok.
    22. Vysvětlete, jakým způsobem se vyjadřuje spolehlivost (zabezpečenost) odběrů vody z nádrží a do jakých tříd se odběratelé podle významu dělí.
    23. Vysvětlete postup navrhování spodních výpustí přehrad ve variantách koncepčního řešení s krátkým nebo dlouhým potrubím a s ohledem na specifika spodních výpustí přehrad a malých vodních nádrží.
    24. Uveďte základní funkce vtokových objektů vodních elektráren. Uveďte, které dílčí objekty tyto funkce zajišťují. Popište různé typy vtokových objektů s uvedením jejich výhod a nevýhod.
    25. Uveďte rozdělení pohyblivých jezů a rozveďte charakteristiku a funkci jednotlivých soustav pohyblivých uzávěrů.
    ...
    ...
    ...
    47. Zhodnoťte možnosti využití nových materiálů a technologií v oblasti výstavby přehrad, jejich význam a přípustnost aplikace v oblasti přehradního stavitelství.
    48. Popište vznik kavitace a uveďte poškození, která může způsobovat. Uveďte způsoby, kterými jde kavitaci omezit. Doložte své argumenty na hlavní univerzální charakteristice turbíny.
    49. Uveďte druhy objektů na průplavech, popište druhy lodních zdvihadel (princip funkce, oblast použití, výhody a nevýhody).
    50. Popište princip operativního řízení nádrží. Jaké vstupy využívá? Jak se uplatní dispečerský graf? Jak se liší od strategického řízení?
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše