Popis:
1) Výroba vinutí, konstrukční a technologické problémy při výrobě vinutí a cívek, materiály pro vinutí, druhy vinutí, navíjecí stroje.
Vinutí je důležitou částí elektrických strojů i některých elektrických přístrojů. Jeho správná a spolehlivá funkce v nejrůznějším pracovním prostředí je nezbytnou podmínkou spolehlivosti celých strojů, přístrojů i technických zařízeni. Výroba vinutí sestává ze tři základních operací: navíjení, sušení. impregnování a z několika operací dalších - podle druhu vinutí a povahy výroby. Z ekonomického hlediska představuje výroba vinutí často vysoké výrobní náklady. To proto, že operace navíjení dosud v mnoha případech obsahuje velký podíl ruční práce a jak sušení, tak impregnování jsou operace dlouhodobé, vyžadující si velkou potřebu energie. Proto se postupně zavádějí nové poloautomatické navíjecí stroje odstraňující ruční práci a uplatňují se nové impregnační laky. umožňující zkracovat proces impregnování.
Pro obecné seznámení rozdělíme si problematiku navíjení do čtyř částí: cívky pro sdělovací elektrotechniku a měřicí techniku, cívky pro elektrické přístroje, vinutí elektrických strojů točivých, vinutí transformátorů.
A) Cívky pro sdělovací elektrotechniku a měřicí techniku
Požadavkem je vyrobit buď cívku indukční, u níž požadujeme danou hodnotu indukčnosti a snažíme se potlačit odpor a kapacitu, anebo cívku o daném odporu s minimální (zanedbatelnou) indukčnosti a kapacitou.
Klíčová slova:
navíjecí stroje
iontové procesy
elektronové procesy
jaderné procesy
laserové procesy
Obsah:
- 1) Výroba vinutí, konstrukční a technologické problémy při výrobě vinutí a cívek, materiály pro vinutí, druhy vinutí, navíjecí stroje.
2) Výroba vinutí, izolační systémy, impregnační procesy, materiály a zařízení.
4) Výroba přístrojových transformátorů, Technologie lití a zalévání, výhody a nevýhody, materiály, fyzikálně chemické aspekty.
5) Výroba vodivých spojů, způsoby připojování vodičů a prvků, materiály pro výrobu spojů. Kontaktování polovodičových čipů - termokomprese a ultrazvuk.
6) Výroba vodivých spojů, princip pájení a způsoby jeho provedení, pájky, smáčivost povrchů, tvary pájených spojů a jejich poruchy.
7) Plošné spoje a technologie povrchové montáže, typy desek plošných spojů, materiály pro plošné spoje, druhy montážních technologií.
8) Plošné spoje a technologie povrchové montáže, technologické postupy v povrchové montáži. Čistá a smíšená montáž. Součástky pro povrchovou montáž, provedení vývodů.
9) Mechanické montážní technologie, základní operace. Předúpravy materiálů.
10) Nanášení a tvorba funkčních vrstev, speciální vrstvy. Propojovací systémy.
11) Elektronové procesy, získávání a řízení pohybu elektrických částic, zdroje elektronů, elektronové trysky, účinky elektronového svazku,
12) Elektronové procesy, svařování kovů, tavení kovů, odpařování kovů, obrábění elektronovým svazkem, využití chemických a dalších účinků elektronových svazků.
13) Iontové procesy, získávání iontů a iontových svazků, zdroje iontů, uspořádání základních zařízení.
14) Iontové procesy, aplikace iontových procesů, iontové naprašování, leptání, iontová implantace a litografie.
13. Rentgenové procesy. Vznik a vlastnosti rentgenového záření, vlnové délky záření, spektrum záření, absorpce a difrakce RTG záření.
16) Rentgenové procesy. Využití rentgenových procesů v technologii, chemické účinky RTG záření, rentgenová litografie, radiační technologie..
17) Jaderné procesy, základní pojmy, transmutace polovodičových materiálů, vytváření elektronicky aktivních struktur.
18) Laserové procesy, teoretické základy činnosti laserů, jejich rozdělení a vlastnosti.
19) Laserové procesy, základní aplikace laserů ve výrobních procesech, výkonové lasery, jejich uspořádání a vlastnosti.
20) Ultraakustické procesy, fyzikální základy, definice základních pojmů, zdroje ultrazvuku.
21) Možnosti využití ultrazvuku ve výrobních procesech, základní uspořádání zařízení.
22) Technologické procesy, řízení jakosti v technologických procesech, technologická integrace, modely technologických operací a optimalizace technologických procesů.