Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Vypracované otázky ke státnicím z tematického okruhu Finance a finanční řízení podniku

«»
Přípona
.pdf
Typ
státnicové otázky
Stažené
2 x
Velikost
1,4 MB
Jazyk
český
ID projektu
12757
Poslední úprava
08.10.2018
Zobrazeno
1 215 x
Autor:
snoopydogg
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Přístupy k měření výkonnosti podniku. Benchmarking - mezipodnikové srovnávání. Podstata, definice a zařazení benchmarkingu do systému řízení podniku, základní etapy procesu benchmarkingu.
Přístupy k měření výkonnosti podniku

V posledních 16 letech se zásadně změnilo konkurenční prostředí českých podniků, které byly relativně rychle vystaveny tlaku globální konkurence a jsou nuceny se restrukturalizovat.
Hlavní rozvojové trendy současné informační éry vývoje si vynutily přechod od strukturálního pojetí konkurenčních výhod dle Porterových modelů k vytváření funkční dokonalosti firmy, kterou chápeme jako schopnost firmy trvale vytvářet a udržovat konkurenční výhody. Před řešení tohoto problému stojí většina českých podniků. V procesu změn musí sehrát rozhodující úlohu management s využitím nových metod a nástrojů řízení. Významným nástrojem řízení jsou systémy měření výkonnosti podniku.
V devadesátých letech se významně prosadil přístup BalancedScorecard (BSC) amerických profesorů Kaplana a Nortona. O jeho úspěchu svědčí jeho rychlé rozšíření prakticky po celém světě. BSC zachovává tradiční finanční měřítka, ale doplňuje je o nová měřítka hybných sil budoucí výkonnosti. S jeho pomocí může management měřit hodnotu vytvářenou pro současné i budoucí zákazníky, současnou i budoucí úroveň výkonnosti interních procesů a zjišťovat jak se musí zlepšit kvality lidských zdrojů, systémů a způsobů práce jako předpoklad zvyšování budoucí výkonnosti a konkurenceschopnosti.
Přístupem BSC se inspiroval Evropský model podnikatelské úspěšnosti EFQM Excelence model, který je v současné době v Evropské unii velmi populární. Vzešel z iniciativy čtrnácti špičkových západoevropských firem, které založily Evropskou nadaci pro řízení jakosti (EFQM) s cílem zlepšit postavení evropských podniků v globální konkurenci. EFQM má odhalit místa firmy a upozornit na její slabé stránky. Model má devět oblastní, hlavních kritérií. Prvních pět se týká předpokladů pro to, aby firma byla dobrá, další čtyři hodnotí firmu z hlediska toho, čeho firma dosáhla.

Klíčová slova:

benchmarking

náklady

kapitál

devizové riziko

hotovost

uvěrové agentury

investice

řízení podniku



Obsah:
  • 1. Přístupy k měření výkonnosti podniku. Benchmarking - mezipodnikové srovnávání. Podstata, definice a zařazení benchmarkingu do systému řízení podniku, základní etapy procesu benchmarkingu.
    2. Balanced Scorecard - strategický systém měření výkonnosti podniku. Podstata přístupu Balanced Scorecard, struktura ukazatelového systému BSC, metodické principy tvorby ukazatelového systému BSC pro danou strategii.
    3. Obchodní výkonnost podniku - ukazatelový systém perspektivy trhů a zákazníků. Hlavní výsledkové ukazatele zákaznické perspektivy, postupové kroky při určování indexu spokojenosti zákazníků, základní složky nabídky hodnot pro zákazníka a jejich vazbu na výsledkové ukazatele.
    4. EFQM Model Excelence - hodnocení konkurenceschopnosti podniku. Charakteristika a popis EFQM Modelu Excelence, analýza požadavků EFQM Modelu na systémová měření.
    5. Rating - druhy ratingu, postup stanovení investičního a obchodního ratingu, ratingový proces, využití ratingu, postavení ratingových agentur a důvody jejich regulace. Scoring - postup tvorby scoringových modelů.
    6. Charakterizujte kategorie hodnoty podniku (tržní, subjektivní, objektivizovaná). Popište proces určování hodnoty podniku. Vysvětlete význam strategické a finanční analýzy pro ocenění podniku. Vysvětlete pojem generátor hodnoty podniku (value drivers), uveďte základní generátory hodnoty podniku.
    7. Charakterizujte výnosové metody určování hodnoty podniku. Metoda FCF. Metoda kapitalizovaných čistých výnosů. Metoda EVA. Pokračující hodnota a její určení.
    8. Metody tržního porovnání. Charakterizujte obsah a formu finančního plánu, druhy finančních plánu a základní metody finančního plánování. Finanční plán pro výnosové ocenění podniku.
    9. Charakterizujte kategorii náklady kapitálu a jejich využití ve finančním řízení podniku.
    • Uveďte a charakterizujte způsoby určování nákladů vlastního kapitálu, vysvětlete předpoklady použití jednotlivých způsobů/modelů.
    • Uveďte a vysvětlete způsoby určování nákladů na jednotlivé druhy dluhového financování podniku.
    • Náklady kapitálu pro výnosové ocenění a jejich predikce (iterační způsob určení průměrných vážených nákladů kapitálu).
    10. Vysvětlete podstatu optimalizace kapitálové struktury. Uveďte faktory, které je potřebné zvažovat při optimalizaci KS, teoretických přístupů optimalizace kapitálové struktury (MM teorie, kompromisní teorie, teorie hierarchického pořádku). Agenturní náklady. Uveďte a charakterizujte základní teoretické přístupy k dividendové politice.
    11. Formy financování vlastními zdroji. Samofinancování, jeho pozitivní a negativní stránky. Financování soukromým kapitálem (PE&VC, tj. private equity, venture capital, business angels) a jejich použití z hlediska životního cyklu podniku. Financování formou emise akcii, faktory rozhodování o IPO, situace v ČR.
    12. Charakterizujte význam dluhového financování pro podnik. Dluhopisy jako zdroj financování, druhy dluhopisů, výhody a rizika tohoto způsobu financování, faktory, které je nutné zohledňovat při emisi dluhopisů.
    13. Charakterizujte principy a metody hodnocení ekonomické efektivnosti investičních projektů. Vysvětlete způsoby měření a promítání rizika do kritérií hodnocení ekonomické efektivnosti investic.
    14. Vysvětlete podstatu řízení devizového rizika podniku. Vysvětlete obsah kategorií devízové riziko, kurzové riziko, devizová expozice. Uveďte a charakterizujte tzv. interní a externí (hedging) metody minimalizace devizového rizika (resp. devizové expozice).
    15. Řízení čistého pracovního kapitálu (NWC). Plánování potřeby NWC. Uveďte a charakterizujte obsah credit managementu
    16. Řízení hotovosti - modely řízení hotovosti, motivy držení hotovosti, plánování příjmů a výdajů.
    17. Specifika mezinárodního financování podniků v závislosti na formě vstupu na zahraniční trhy. Definice a role multinárodních korporací.
    18. Rizika vstupu podniků na mezinárodní trhy. Řízení rizik spojených se vstupem podniku na zahraniční trhy (teritoriální, komerční a kursová rizika). Platební a platebně-zajišťovací instrumenty (směnka, dokumentární akreditiv, dokumentární inkaso). Zajišťovací instrumenty (bankovní záruky, exportní úvěrové pojištění aj.).
    19. Role exportních úvěrových agentur při financování exportu. Exportní úvěrové pojištění a exportní úvěry. Projektové financování exportu.
    20. Přímé zahraniční investice z pohledu finančního řízení podniků.
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše