Vypracované státnicové okruhy - Environmentální geografie
Popis:
Biogeografie
ÚVOD
Biogeografie je věda o zákonitostech rozšíření, vývoji a změnách organismů a jejich společenstev v prostoru a čase a v závislosti na abiotických faktorech (Fytogeografie, Zoogeografie)
Ekologie se zabývá vztahy mezi organismy a prostředím a také vztahy mezi organismy navzájem
Biocenóza, geobiocenóza - společenství organismů obývající určitý prostor (biotop)
Fytocenóza - rostlinné společenstvo
Zoocenóza - živočišné společenstvo
Ekosystém - biocenóza tvoří se svým prostředím funkční ekologický systém - ekosystém
Přírodní - les, řašeliniště
Umělý - zahrada, park, rybník
Biosféra - soubor přírodních ekosystémů existujících v mořích (biohydrosféra) nebo na pevninách (geobiosféra) nebo na jejich hranicích
Geobiosféra - jedna ze složek systému fyzickogeografické sféry. Oblast existence živých organismů, produktů a vlivů jejich činnosti. Je v neustálém vývoji, který je součástí geologického vývoje Země.
Klíčová slova:
biogeografie
obecná ekologie
krajinná ekologie
ochrana přírody
environmentální geografie
Obsah:
- BIOGEOGRAFIE
1. Podmínky a faktory prostředí I (teplo, světlo) Charakteristika a význam pro rostliny a živočichy včetně adaptací a využití v praxi (zemědělství, ochrana přírody apod.)
2. Podmínky a faktory prostředí II (voda, vzduch a jevy v ovzduší, půda, orografie)
3. Charakteristika a význam pro rostliny a živočichy včetně adaptací a využití v praxi (zemědělství, ochrana přírody apod.)
...
...
...
OBECNÁ EKOLOGIE
7. Evoluční ekologie na úrovni druhů: K čemu je dobrá evoluční teorie v rámci obecné ekologie (co pomáhá vysvětlovat) a jak je chápán biologický druh v pojetí evoluční ekologie, sympatrická a alopatrická speciace (příklady), výsledky evoluce: konvergence a paralelismus, vliv klimatických změn na evoluci přírody.
8. Evoluční ekologie na mezidruhové úrovni: koevoluce, mutualismus (příklady), využití mutualistických mezidruhových vztahů člověkem (příklady), evoluční a ekologický čas - evoluce ekosystémů.
9. Jedinec a prostředí v obecné ekologii: teorie ekologické niky, základní a realizovaná nika, geografické areály rozšíření druhů, vznik evolučních novinek v přírodě jako forma úniku z trade-off, životní strategie (typy a konkrétní příklady).
...
...
...
KRAJINNÁ EKOLOGIE
16. Krajina v různých pojetích (umělecké, historické, krajinně-ekologické), základní principy krajinné ekologie (uveďte k nim příklady), struktura krajiny (primární, sekundární) a krajinné složky a jejich typologie (matrice, enklávy, koridory).
17. Fragmentace krajiny, pozitivní a negativní vlivy okrajového efektu v krajině, interiérové druhy a druhy okrajů, přírodovědná východiska ekologických sítí v krajině, ekologické sítě - principy tvorby ekologických sítí v krajině a jejich slabé stránky, ÚSES v ČR, migrační prostupnost krajiny a možnosti jejího řešení (příklady).
18. Historie a vznik kulturní krajiny ve střední Evropě, biologie středoevropské krajiny: hlavní typy biotopů, jejich charakteristika z hlediska biodiverzity, hlavní faktory podmiňující jejich biodiverzitu a základy ekosystémového managementu.
...
...
...
OCHRANA PŘÍRODY
20. Biodiverzita jako klíčový termín ochrany přírody. Geodiverzita. Úrovně biodiverzity (ke každé úrovni uveďte konkrétní příklad). Základní metody měření alfa-diverzity (index diverzity, grafy pořadí - početnost a jiné). Význam beta-diverzity v ochranářské praxi.
21. Faktory ovlivňující biodiverzitu v čase a prostoru - uveďte konkrétní faktory na příkladech. Vysvětlete, na jakém obecně-ekologickém principu můžeme odhadovat rychlost ztrát biodiverzity.
22. Příčiny ohrožení biodiverzity - vysvětlete na konkrétních příkladech (ztráta ekosystémových služeb, antropogenní ovlivnění geobiochemických cyklů, chemická degradace biodiverzity, homogenizace biodiverzity, degradace přírodních ekosystémů - míra ohrožení různých typů biomů, fragmentace, zánik tradičních způsobů hospodaření, monokultury a jiné). Nejistoty v hodnocení míry ohrožení biodiverzity.
...
...
...
O souborech cookie na této stránce
Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.