Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Vypracované státnicové otázky magisterského studia - Ekonomie (všechny odbory)

«»
Přípona
.rar
Typ
státnicové otázky
Stažené
13 x
Velikost
8,4 MB
Jazyk
český
ID projektu
9514
Poslední úprava
30.01.2017
Zobrazeno
1 678 x
Autor:
clean.bandit
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Rozpočtové omezení, preference a užitek (rozpočtové omezení - rozpočtová množina a linie rozpočtu; preference - předpoklady o preferencích, příklady preferencí, mezní míra substituce; užitek - vztah mezi preferencemi a užitkovou funkcí, příklady užitkových funkcí, mezní užitek)

Teorie spotřebitele
- podle teorie spotřebitele si spotřebitelé volí nelepší spotřební koš, který si mohou dovolit
- slouží ke zjištění jak se mění chování spotřebitele při změnách v ek. prostředí, pomocí této teorie můžeme např. předvídat vliv urč. politického opatření na chování spotřebitele
- analýza chování spotřebitele je základem pro odvození poptávky

Rozpočtové omezení
- rozpočtové omezení můžeme zapsat jako:
- výdaje na 1. statek + výdaje na 2. statek musí být menší nebo rovny tomu, kolik máme peněz.
Teorii spotřebitele funguje i pro více než dva statky, ale většinou předpokládáme pouze dva, protože kdyby jich bylo více, tak by se to obtížně zakreslovalo do grafu. Proto často statek 2 chápeme jako kompozitní statek = peníze, které spotřebitel utrácí za ostatní statky. Rozpočtové omezení s kompozitním statkem:

Dosažitelné spotřební koše jsou veškeré koše, které nestojí více než m, tedy které si můžeme dovolit při daných cenách a příjmu. Množina dosažitelných spotřebních košů je rozpočtová množina. Všechny body, které ohraničují rozpočtovou množinu tvoří linii rozpočtu.

Sklon linie rozpočtu
- udává jaké jsou náklady příležitosti statku 1. Jinými slovy kolika statků 2 bych se musela vzdát, abych získala dodatečný statek 1.
- např. statek 1….párek v rohlíku za 10Kč
statek 2…bageta za 20 Kč
→ abych získala 1 párek v rohlíku, musím se vzdát ½ bagety → sklon = ½.

Změna příjmu mění kupní sílu důchodu - posouvá rovnoběžně BL. Pokud vzroste m-posun BL nahoru, pokud klesne m-posun BL dolů. Sklon BL se nezmění, jelikož změna příjmů nemění relativní ceny statků.

Klíčová slova:

ekonomie

rozpočtové omezení

minimalizace nákladů

oligopol

makroekonomická data

solowův model

agregátní nabídka



Obsah:
  • 1. Rozpočtové omezení, preference a užitek (rozpočtové omezení - rozpočtová množina a linie rozpočtu; preference - předpoklady o preferencích, příklady preferencí, mezní míra substituce; užitek - vztah mezi preferencemi a užitkovou funkcí, příklady užitkových funkcí, mezní užitek)
    2. Volba a projevené preference (volba - optimum spotřebitele, optimální volba pro různé druhy preferencí, aplikace spotřebitelské volby; projevené preference - myšlenka projevených preferencí, vztah mezi projevenými preferencemi a preferencemi, slabý a silný axiom projevených preferencí)
    3. Poptávka a Slutského rovnice (poptávka - důchodová a cenová spotřební křivka, Engelova křivka, poptávková křivka; Slutského rovnice - substituční a důchodový efekt, Slutského identita, zákon poptávky)
    4. Přebytek spotřebitele, tržní poptávka a rovnováha (přebytek spotřebitele - kompenzační a ekvivalentní variace, přebytek spotřebitele; tržní poptávka - odvození tržní poptávky, cenová elasticita poptávky; rovnováha - tržní rovnováha, Paretova efektivnost)
    5. Technologie a maximalizace zisku (technologie - produkce a technologická omezení, příklady technologií, technická míra substituce, produkční funkce v krátkém a dlouhém období; maximalizace zisku - maximalizace zisku v krátkém a dlouhém období, poptávka po výrobním faktoru, projevená ziskovost)
    6. Minimalizace nákladů a nákladové křivky (minimalizace nákladů - nákladová funkce, podmíněná poptávka po faktorech, projevená minimalizace nákladů; nákladové křivky - nákladové křivky v krátkém a dlouhém období)
    7. Nabídka firmy a nabídka odvětví (nabídka firmy - dokonalá konkurence, nabídka dokonale konkurenční firmy v krátkém a dlouhém období, ekonomický zisk a přebytek výrobce; nabídka odvětví - nabídka a rovnováha odvětví v krátkém a dlouhém období, ekonomická renta)
    8. Monopol a monopolní chování (monopol - definice, příčiny vzniku a příklady monopolu, volba ceny a množství, neefektivnost monopolu, přirozený monopol; monopolní chování - cenová diskriminace, bundling, dvousložkový tarif, monopolistická konkurence, výrobková diferenciace)
    ...
    ...
    ...
    11. Makroekonomická data a nezaměstnanost (hrubý domácí produkt, pravidla pro výpočet HDP, nominální vs. reálný HDP; deflátor HDP, index spotřebitelských cen, srovnání CPI a deflátoru HDP; míra nezaměstnanosti; model přirozené míry nezaměstnanosti; frikční nezaměstnanost; strukturální nezaměstnanost, minimální mzda, odbory, efektivnostní mzdy)
    12. Spotřeba (keynesiánská spotřební funkce; model mezičasové volby - změna úrokové míry, omezení na úvěr; hypotéza životního cyklu; hypotéza permanentního důchodu; hypotéza náhodné procházky)
    13. Dlouhodobá rovnováha uzavřené ekonomiky (neoklasická produkční funkce a neoklasická teorie rozdělování; makroekonomická identita národních účtů; spotřební funkce, investiční funkce; soukromé, vládní a národní úspory; rovnováha národních úspor a investic, změna daní, vládních výdajů)
    14. Peníze a inflace (definice peněz, typy a funkce peněz; nabídka peněz, bankovní systém, peněžní multiplikátor, nástroje monetární politiky; poptávka po penězích, Baumol-Tobinův model; kvantitativní teorie peněz; Fisherův efekt; společenské náklady inflace; hyperinflace)
    15. Dlouhodobá rovnováha otevřené ekonomiky (makroekonomická identita národních účtů v otevřené ekonomice; rovnováha národních úspor a investic v malé otevřené ekonomice; reálný měnový kurz; model určení rovnovážného reálného měnového kurzu; vliv hospodářské politiky na reálný měnový kurz v malé otevřené ekonomice; parita kupní síly a nominální měnový kurz)
    16. Solowův model (význam ekonomického růstu; předpoklady Solowova modelu; akumulace kapitálu a stálý stav v Solowově modelu; zlaté pravidlo optimální kapitálové zásoby; růst populace v Solowově modelu; technologický pokrok)
    17. IS-LM model (fakta o hospodářském cyklu; odvození křivky IS; multiplikátor vládních výdajů a daňový multiplikátor; odvození křivky LM; rovnováha v IS-LM modelu; odvození křivky AD; vliv fiskální a monetární politiky na rovnováhu v IS-LM modelu a na křivku AD)
    18. Mundell-Flemingův model (odvození IS* a LM* křivky; rovnováha v Mundell-Flemingově modelu; efekty hospodářské politiky v režimu fixních a plovoucích kurzů; diferenciál úrokových měr, riziková prémie; srovnání plovoucích a fixních měnových kurzů; odvození křivky AD)
    19. Agregátní nabídka a Phillipsova křivka (základní teorie krátkodobé agregátní nabídky; AS-AD model a krátkodobé fluktuace; Phillipsova křivka; adaptivní a racionální očekávání; dezinflační politika a koeficient obětování; hypotéza přirozené míry a hystereze)
    20. Fiskální a monetární politika (aktivní vs. pasivní hospodářská politika; vnější a vnitřní zpoždění; Lucasova kritika; pravidla vs. diskrece v hospodářské politice; časová nekonzistence; deficit a dluh; Ricardiánská ekvivalence)
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše