Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Vypracované státnicové otázky magisterského studia - Hospodářská politika

«»
Přípona
.rar
Typ
státnicové otázky
Stažené
5 x
Velikost
8,5 MB
Jazyk
český
ID projektu
9515
Poslední úprava
30.01.2017
Zobrazeno
1 625 x
Autor:
clean.bandit
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Kolektivní volba (Model správce a pána a jeho aplikace. Dosahování většiny v přímé demokracii. Condercetův paradox. Teorém mediánového voliče. Konvergence politik v modelu mediánového voliče. Systémy více politických stran. Zájmové skupiny a lobbying).
MODEL SPRÁVCE A PÁN
Podstata problému „pána a správce“
• prostředí nedokonalých informací
• správce jedná z pověření pána
• rozdílné zájmy správce a pána
» správce nebude poskytovat klíčové informace pánovi, pokud k tomu není nějakým způsobem motivován (mzda, transfery, volby)
» motivovat správce může být nákladné, proto výsledné řešení může být suboptimální oproti situaci s dokonalými informacemi
» vztah mezi pánem a správcem je nastavován pánem, který chce maximalizovat vlastní užitek
» hlavní aplikace: vlastník podniku a manažer podniku -> management firmy je lépe informován o dění ve firmě než vlastníci (= informační asymetrie) a může těchto informací zneužít pro vlastní prospěch (=oportunitní chování manažerů), což vede k neefektivitě a vyšším nákladům
Pán a správce v politické ekonomii
Delegace rozhodovacích pravomocí na politiky s odlišnými preferencemi je charakteristická pro většinu kolektivních rozhodnutí.
Ve velkých skupinách musí být rozhodování zastupitelské:
→ dochází tak k delegaci rozhodovacích pravomocí z voličů na politiky → Politici ovšem nemají ohledně politik stejné preference jako voliči → Protože politiky provádějí politici, podoba politik závisí na jejich preferencích a na pobídkách, které mají od voličů.

Klíčová slova:

kolektivní volba

nekonzistence

obchodní politika

směnný kurz

Evropská unie

instituce

transformace



Obsah:
  • 1. Kolektivní volba (Model správce a pána a jeho aplikace. Dosahování většiny v přímé demokracii. Condercetův paradox. Teorém mediánového voliče. Konvergence politik v modelu mediánového voliče. Systémy více politických stran. Zájmové skupiny a lobbying)
    2. Časová nekonzistence (Princip časové nekonzistence. Její projevy v hospodářské politice. Fischerův model zdanění kapitálu. Barro-Gordonův model inflační monetární politiky. Důsledky časové nekonzistence. Pravidla versus flexibilita v rozhodování.)
    3. Redistribuce (Meltzer-Richardův model a jeho modifikace. Diferenciované transfery. Nemonetární transfery. Dobývání renty. Modely predátorství. Ochrana vlastnických práv. Mezigenerační přerozdělování. Přerozdělování a mobilita.)
    4. Modely mezinárodního obchodu (model komparativních výhody, vliv obchodu na mzdy. Ekonomické a obchodně-politické předpoklady pro uplatnění komparativních výhod. Hecksher-Ohlinův model, jeho předpoklady. Zhodnocení empirických dat ve vztahu k modelům.)
    5. Obchodní politika (Typy obchodních politik. Nástroje obchodní politiky. Klasifikace cel. Přínosy a náklady uvalení cla - srovnání malých a velkých zemí. Srovnání cel a kvót, dopad na ceny statků, vliv na přebytek výrobce a spotřebitele. Efektivní míra ochrany. Využití dalších nástrojů obchodní politiky. Politické aspekty obchodní politiky. Kontroverze obchodní politiky.)
    6. Směnný kurz, devizový trh a trh peněz. (Vliv změn kurzu na domácí ekonomiku. Úroková parita, rovnováha devizového trhu. Vliv změny domácích a zahraničních úrokových sazeb a očekávaného kurzu na rovnováhu devizového trhu. Cenová hladina a směnný kurz. Teorie parity kupní síly. Rozlišení dlouhého a krátkého období.)
    7. Vznik a vývoj Evropské unie a její základní instituce (Teorie ekonomické integrace. Politické a hospodářské okolnosti evropského integračního procesu po 2. světové válce. Kodaňská kritéria, Amsterodamská smlouva, Smlouva z Nice, Lisabonská smlouva. Hospodářská politika Evropské unie. Evropský systém centrálních bank. Cíle a nástroje Evropské centrální banky.)
    8. Rozpočtový proces Evropské unie (Evropský rozpočet, jeho nástroje a cíle. Vývoj struktury a velikosti rozpočtu. Ekonomická analýza fiskálního federalismu. Daňová harmonizace. Pakt stability a růstu. Vztah měnové a fiskální politiky v eurozóně. Veřejné finance v EU. Vliv evropské integrace na národní fiskální a důchodovou politiku. Politické souvislosti veřejného dluhu a možnosti jeho řešení.)
    ...
    ...
    ...
    11. Společné hospodářské politiky Evropské unie (Společná zemědělská politika - vznik a základní nástroje, dopady na mezinárodní obchod a vnitřní trh, fiskální souvislosti, reformy zemědělské politiky. Kohezní politika - geografické rozložení ekonomické výkonnosti, teoretická analýza lokalizačních efektů. Cíle a nástroje regionální politiky, fiskální a politické důsledky. Společná dopravní politika.)
    12. Fungování socialistické ekonomiky a stav československého hospodářství na konci 80. let (Základní souvislosti fungování socialistické ekonomiky (plánování, vlastnictví), vnější vztahy, dosahované hospodářské výsledky, stav formálních a neformálních institucí. Srovnání s ostatními centrálně plánovanými ekonomikami a socialistickou ekonomikou za Allendeho v Chile.)
    13. Základní reformní kroky v prvních letech transformace do roku 1995 a dosažené hospodářské výsledky (s důrazem na měnovou krizi v roce 1997) (Základní liberalizační kroky (jejich vzájemné souvislosti), problém nastavení směnného kurzu, liberalizace vnějších vztahů, hospodářské výsledky ve sledovaném období; ovlivnění dřívějšími reformami (na příkladu reforem v Německu po 2. světové válce.)
    14. Problémy hospodářské politiky ve druhé polovině 90. let (Souvislosti měnové krize v roce 1997, problémy bankovního sektoru, cílování inflace, fiskální politika; srovnání české měnové krize s krizemi v Chile a Jižní Koreji.)
    15. Privatizace jako obecný problém hospodářské politiky (Postup privatizace v ČR, srovnání jednotlivých metod, srovnání privatizace s okolními zeměmi; privatizace v rozvojových zemích (Chile) a ve vyspělých zemích (Nový Zéland))
    16. Srovnání české transformace s Polskem a Maďarskem (Základní podobnosti a rozdíly ve výchozím stavu, základní souvislosti postupu transformace v obou zemích (šoková terapie v Polsku; Bokrošův balíček v Maďarsku, …), dosažené hospodářské výsledky; porovnání transformace s reformami v tržních ekonomikách na příkladu Nového Zélandu.)
    17. Alternativní postup transformace z centrálně plánované ekonomiky na příkladu Číny (Ekonomická situace v zemi od 2. světové války, základní uskutečněné reformy, hospodářskéZ výsledky, příčiny čínského hospodářského vzestupu, klady a zápory čínského rozvoje.)
    18. Úloha vlády při postupu ekonomických reforem (Srovnání alternativních přístupů k ekonomickým reformám a ekonomickému rozvoji - aktivní úloha vlády v Jižní Koreji vs. liberální hospodářská politika v Chile v době vlády Pinocheta.)
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše