Vypracované státnicové otázky na okruh Ekonomie
Popis:
10. Otevřená ekonomika
Mezinárodní obchod. Absolutní a komparativní výhoda. Vnější obchodní politika. Teorie parity kupní síly. Platební bilance, její struktura a souvislosti.
Otevřená ekonomika - ekonomika, která se volně stýká se světovými ekonomikami
1 Mezinárodní obchod
- směna zboží či služeb různých subjektů určitého státu v rámci celého světového hospodářství (směna, kterou provádějí právnické a fyzické osoby přes hranice daného státu s právnickými a fyzickými osobami jiných států)
- míra zapojení státu (jeho ekonomiky) do mezinárodní obchodu => značí se jako otevřenost ekonomiky
- míru otevřenosti lze vyjádřit jako podíl vývozu a dovozu na GNP v % (HNP)
o hrubý národní produkt
o měření výkonu VF podle jejich národní příslušnosti bez ohledu na region, ve kterém VF působí (VW začne vyrábět vozy v Turecku - Turecku se zvýší HDP ale Německu HNP - VW je v jeho vlastnictví)
- důvody:
o odlišné výrobní podmínky - země jsou odlišně vybaveny přírodními zdroji, klimatické a přírodní podmínky,…
o spotřebitelský vkus - obyvatelé různých států mají odlišné preference
Klíčová slova:
otevřená ekonomika
veřejný dluh
politika EU
právní podnikání
hospodaření podniku
Obsah:
- 10. Otevřená ekonomika
Mezinárodní obchod. Absolutní a komparativní výhoda. Vnější obchodní politika. Teorie parity kupní síly. Platební bilance, její struktura a souvislosti.
11. Základní pojmy veřejných financí, veřejný sektor
Finanční vztahy, finanční operace, veřejné statky, veřejná správa, veřejné finance, veřejná volba, ziskový a neziskový sektor. Členění národního hospodářství podle Pestoffa, sektor domácností.
12. Státní rozpočet, příjmy a výdaje státního rozpočtu
Statický a dynamický pohled, rozpočtová soustava, rozpočtová pravidla, rozpočtové zásady, rozpočtová skladba, rozpočtové období, rozpočtový proces, rozpočtové provizorium. Klasifikace příjmů a výdajů.
13. Veřejný dluh, kraje a obce z pohledu veřejných financí
Veřejný dluh, státní dluh, deficit státního rozpočtu a jeho financování. Dluhové účetnictví. Schodky veřejných rozpočtů.
14. Veřejný sektor
Opodstatnění existence neziskových organizací. Neziskové organizace ve veřejném a soukromém neziskovém sektoru. Specifika managementu neziskových subjektů v oblasti plánování, komunikace, organizování a kontroly.
15. Regionální a strukturální politika EU
Historický vývoj, charakteristika a opodstatnění vzniku EU. Nástroje regionální politiky, cíle strukturální politiky, základní principy, příčiny nerovnosti, pomoc novým členům, solidarita a soudržnost.
16. Právní formy podnikání
(hlavní kritéria při rozhodování o formě podnikání; výhody a nevýhody podnikání FO a PO; charakteristika jednotlivých korporací)
18. Výsledek hospodaření podniku
(definice nákladů a výnosů, zisk a ztráta, tvorba a rozdělení zisku, kalkulace, kalkulační vzorec a jeho význam, metody kalkulace)
19. Bod zvratu a rentabilita
(členění nákladů podle jednotlivých kritérií; definice bodu zvratu, jeho význam, grafické znázornění, vymezení pojmu rentabilita, základní ukazatele rentability a jejich interpretace)
20. Peněžní toky v podniku
(vymezení a struktura výkazu cash flow a jeho význam pro podnik; přímá metoda zjišťování CF; rozdíl mezi náklady a výdaji, výnosy a příjmy; v čem spočívá rozdíl CF a VH)
O souborech cookie na této stránce
Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.