Vypracované státnicové otázky - Společný základ programu Ekonomika a management - předmět Ekonomie
Popis:
1. Neoklasický model chování spotřebitele
Kardinalistický přístup (Menger, Jevons) -užitek je přímo měřitelný
Při tomto pojetí užitku teorie spotřebitele poskytuje podmínku rovnováhy spotřebitele v podobě vyrovnání mezních užitků z poslední spotřebované jednotky statku vzhledem k nákupní ceně této jednotky u všech spotřebovávaných statků. Je to vlastně konkrétní aplikace obecné podmínky dosažení rovnováhy za předpokladu substantivní racionality, kdy ekonomický subjekt v procesu rozhodování porovnává mezní přínos s mezní obětí u každé alternativy.
Ordinalistický přístup (Pareto)- užitek není měřitelný
Spotřebitel vzájemně porovnává jednotlivé spotřební koše, které se skládají z rozdílných kombinací statků s cílem nalézt ten nejlepší ze souboru dostupných možností. Preference spotřebitele při porovnávání těchto košů lze vhodně graficky znázornit pomocí indiferenční analýzy, po doplnění o příslušná omezení lze pak odvodit optimální rozhodnutí spotřebitele.
Klíčová slova:
spotřebitel
konkurenční metody
výrobní faktory
nezaměstnanost
inflace
ekonomie
Obsah:
- 1. Neoklasický model chování spotřebitele; kardinalistický a ordinalistický přístup ke spotřebiteli, optimum spotřebitele a jeho vlastnosti, rozklady celkového efektu, individuální poptávka a její změny.
2. Modifikace neoklasického modelu spotřebitele; počáteční vybavení, rozhodování v čase, alokace disponibilního času, rozhodování v podmínkách rizika.
3. Chování dokonalé konkurence v krátkém a dlouhém období; produkce v krátkém a dlouhém období, izokosty a izokvanty, nákladové optimum, nákladové funkce, optimum dokonale konkurenční firmy, chování dokonale konkurenčního odvětví.
4. Chování nedokonale konkurenčních tržních struktur; směna, tržní rovnováha, monopol, cenové diskriminace a regulace monopolu, chování monopolistické firmy a odvětví, oligopolní a duopolní trhy, modely strategického chování firem, teorie her.
5. Trhy výrobních faktorů; specifika trhu výrobních faktorů, poptávka po výrobním faktoru za rozdílných konkurenčních situací na trhu statků a trhu výrobního faktoru, poptávka po výrobním faktoru v dlouhém období, diskriminace na trhu výrobního faktoru, monopson, bilaterální monopol, vliv odborových svazů na trh práce.
6. Koncept všeobecné rovnováhy; Paretovská efektivnost, model 2x2x2x2, podmínky efektivní alokace.
7. Tržní selhání; nedokonalá konkurence, externality, asymetrické informace, veřejný statek.
8. Rovnováha na trhu zboží a služeb v dlouhém období; produkční funkce, neoklasická teorie rozdělování důchodu, keynesiánská spotřební funkce, model mezičasové volby, hypotéza životního cyklu, hypotéza permanentního důchodu, funkce investic, Tobinovo q, trh zapůjčitelných fondů v uzavřené ekonomice.
9. Peníze, trh peněz a inflace; peněžní zůstatky a poptávka po penězích, tvorba peněz a peněžní zásoba, rovnováha na trhu peněz a transmisní mechanismus, kvantitativní teorie peněz, neutralita peněz, určení cenové hladiny, Fisherova rovnice, inflace a inflační očekávání.
10. Rovnováha otevřené ekonomiky v dlouhém období; rovnováha platební bilance, trh zapůjčitelných fondů v otevřené ekonomice, nominální a reálný měnový kurz, devizový trh, determinace nominálního měnového kurzu, teorie parity kupní síly.
11. Dlouhodobý ekonomický růst; determinanty ekonomického růstu, neoklasický model ekonomického růstu (Solowův model), investiční funkce, intenzivní produkční funkce, stálý stav a míra úspor, zlaté pravidlo akumulace kapitálu, růst populace, exogenní technologický pokrok, teorie endogenního růstu.
12. Model IS-LM; keynesiánský kříž a křivka IS, rovnováha na trhu peněz a křivka LM, rovnováha ekonomiky v krátkém období a model IS-LM, fiskální a monetární politika v uzavřené ekonomice.
13. Model IS-LM-BP; trh zboží a křivka IS v otevřené ekonomice, platební bilance a křivka BP, rovnováha otevřené ekonomiky, Mundell-Flemingův model, monetární a fiskální politika v režimu fixního a plovoucího měnového kurzu.
14. Model AS-AD; agregátní poptávka, klasická křivka agregátní nabídky, keynesiánská křivka agregátní nabídky (extrémní případ), model strnulých mezd, Friedmanův model mylného vnímání cenové hladiny zaměstnanci, model nedokonalých informací, monetární cykly, reálné cykly, teorie reálného hospodářského cyklu.
15. Vztah mezi inflací a nezaměstnaností: Phillipsova křivka; trh práce a přirozená míra nezaměstnanosti, původní Phillipsova křivka, Phillipsova křivka s cenovou inflací, Okunův zákon a poptávková inflace, Phillipsova křivka rozšířená o inflační očekávání, nákladová inflace.
...
...
...
...
...
20. Dílo J. M. Keynese a neokeynesovská makroekonomie; obecná charakteristika, hlavní teoretické koncepce, významní představitelé, teorie efektivní poptávky J. M. Keynese, mezní efektivnost kapitálu, teorie úroku na bázi preference likvidity, dynamizace Keynesovy obecné teorie, neoklasická syntéza, úplný keynesovský model, teorie portfolia, Phillipsova křivka, nová keynesovská makroekonomie.
21. Postkeynesovská ekonomie; obecná charakteristika, hlavní teoretické koncepce, významní představitelé, neměřitelnost kapitálu, přechod technik, postkeynesovská teorie rozdělování a cen, postkeynesovská monetární teorie, hypotéza o finanční nestabilitě.
22. Institucionalismus; obecná charakteristika, hlavní teoretické koncepce, významní představitelé, pojetí institucí, sociálně psychologické a právní pojetí, industrie a business, podnik a firma, úloha manažerů, administrované ceny, technostruktura, plánovitý sektor.
23. Nová institucionální ekonomie; obecná charakteristika, hlavní teoretické koncepce, významní představitelé, člověk smluvních vztahů, transakční náklady, teorie zastoupení, morální hazard, negativní výběr, Coaseův teorém, závislost na minulém vývoji.
O souborech cookie na této stránce
Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.