Popis:
1. Speciace alopatická:
Areál původního druhu je rozdělen na dvě části vznikem geografické bariéry (např. vodní tok, horský masív…). Obě populace procházejí dlouhodobým nezávislým vývojem. Vlivem různých biotických vlivů se na obou stranách bariéry kumulují u obou populací postupné, velmi pomalé změny. Po dostatečně dlouhé době se i po zmizení bariéry nebudou jedinci obou populací identifikovat jako příslušníci jednoho druhu - výsledkem je vznik dvou sice příbuzných, ale již odlišných druhů. Příkladem je oddělení bizona amerického od zubra evropského.
Pokud však zmizí geografická bariéra dříve, než dojde k vytvoření reprodukční bariéry mezi oběma druhy, obě populace opět splynou v jediný druh. V takovéto populaci bývá typická přítomnost vysoké variability řady znaků.
Někdy na území původní bariéry, na místě kontaktu obou populací, vznikne tzv. hybridní zóna, kde žijí kříženci obou druhů. Tyto situace jsou poměrně časté u řady rostlin, vzácněji se vyskytují i u živočichů. Ve střední Evropě je taková hybridní zóna prokázána např. mezi vránou obecnou černou a vránou obecnou šedou, dále mezi komplexem tzv. „domácích myší“. Často bývají jedinci z takové hybridní zóny sterilní či méně životaschopní než potomci, vzniklí rozmnožováním v rámci obou původních druhů (nikoliv však například u zmiňovaných vran).
Klíčová slova:
speciace
organismy
limitující faktory
populace
populační cykly
ekosystém
ekologická sukcese
Obsah:
- 1. Vznik druhu (speciace)
2. Vztahy mezi organismy a prostředím
3. Limitující faktory
4. Populace
5. Disperze, imigrace
6. Populační dynamika
7. Populační cykly
8. Biologická invaze
9. Životní strategie
10. Mezidruhové vztahy
11. Vnitrodruhová konkurence a samozřeďování
12. Společenstvo
13. Ekosystém
14. Tok energie v ekosystému
15. Biom
16. Ekologická sukcese
17. Koloběhy látek a biogeochemické cykly
18. Tok energie