Popis:
1. POROVNEJTE KLÍČOVÉ TEORETICKÉ PŘÍSTUPY (PARADIGMATA) K EVROPSKÉ INTEGRACI
Evropská unie bývá často označována jako specifický útvar, jako systém „sui generis“, což vyjadřuje, že se nejedná ani o mezinárodní organizaci, ani o federativní či konfederativní státní útvar, ale o zcela nový fenomén. Její existence je vázána na rámec daný smluvními dokumenty, má ale navíc otevřený a proměnlivý charakter. Opakovaně se proměňuje rozsah EU v horizontálním (geograficky - rozšiřování Unie o další země) i vertikálním směru (kompetence, podoba jejích institucí a jejich vzájemných interakcí (působení), vztahy mezi evropskými orgány a člen. státy, jejich institucemi). EU (komplikovaný a dynamický fenomén) má navíc politickou, sociální, ekonomickou, právní i ideově-kulturní dimenzi a tudíž ji nelze univerzálním způsobem popsat a analyzovat.
Klíčové teoretické koncepce tzv. integrační paradigmata byla vytvořena pro zachycení evropského integračního procesu a jejich vzájemná konfrontace (působení) představuje teoretické zázemí evropských studií a současně ideové i ideologické východisko pro další průběh sjednocování.
(Pradigma představuje jakousi soudržnou tradici vědeckého výzkumu, která zahrnuje zákony, teorie, aplikace, pojmoslovný aparát, instrumenty využívané k další vědecké práci a akceptované s „axiomatickou“ platností - odkazováno na práci T.S. Kuhna Struktura vědeckých revolucí, 1997)
Klíčová slova:
teoretické přístupy
evropská integrace
paradigmata
evropský akt
prameny práva
demokrace
parlament
Obsah:
- 1. Porovnejte klíčové teoretické přístupy (paradigmata) k evropské integraci
2. Vznik tří evropských společenství v 50. letech 20. století
3. Vývoj evropské integrace v 60. a 70. letech 20. století
4. Význam jednotného evropského aktu
5. Význam maastrichtské smlouvy a ustavení eu
6. Vývoj po maastrichtské smlouvě
7. Vývoj zahraničně-politické obranné dimente v rámci es/eu (od eos k szbp)
8. Eu - prameny práva es/eu a základní právní principy fungování es/eu, role soudního dvora
9. Spolupráce členských států eu v záležitostech justice a vnitra
10. Budování schengenského prostoru a jeo význam s ohledem na fungování vnitřního trhu, migrační trendy a mezinárodní zločin
11. Nadnárodní dimenze evropské integrace s ohledem na roli evropské komise
12. Mezivládní dimenze evropské integrace s ohledem na roli rady a evropské rady
13. Tzv. deficit demokracie a role evropského parlamentu při jeho překonávání
14. Základní rysy ekonomiky eu (dynamika, ekonomická struktura, ne/zaměstnanost, regionální rozdíly). jak tyto charakteristiky ovlivnily formování společného trhu?