Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Diskuze - Za problémy se vzděláváním dětí ze sociálních seskupení sociálně potřebných romských rodin mohou romské děti a jejich rodiny, ne systém vzdělávání v ČR - negativní postoj

«»
Přípona
.doc
Typ
studijní materiál
Stažené
0 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
12029
Poslední úprava
07.05.2018
Zobrazeno
600 x
Autor:
royal.cut
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Definice problému

Předmětem této diskuze jsou problémy se vzděláváním romských dětí, ale je potřeba hned v úvodu zmínit, že problémy se vzděláváním nejsou izolovaným problémem. Na problém romského vzdělávání je potřeba se dívat komplexně. Pokud se podíváme na situaci Romů v České republice, nacházíme trojí segregaci - segregaci v oblasti vzděláváním (o čemž svědčí vysoké zastoupení romských dětí na praktických základních školách a vznik tzv. romských škol) , segregace na trhu práce (kvůli rasistickýcm a xenofobním postojům majoritní společnosti dochází k upřednostňování zaměstnávání „bílých“, Romové jsou zaměstnávaní pouze v oborech, které jsou majoritní společností hodnoceny jako druhořadé) a segregace v oblasti bytové politiky (vznik sociálně vyloučených romských lokalit). Tuto trojí segregaci nazýváme institucionálním rasismem. Institucionální rasismus ustavuje a reprodukuje segregaci Romů a z toho důvodu odmítáme tvrzení, že problém ve vzdělávání je na straně romských rodin, ale říkáme, že problém je na straně systému. Řešení tedy vidíme ve změně systému a to také z toho důvodu, že Romové mají v České republice status menšiny, vycházejí z jiného sociokulturního prostředí, což znamená, že jsou v systému, který je nastavený na potřeby majoritní společnosti znevýhodnění.

Oporu pro naše tvrzení máme především ve výzkumu Ivana Gabala, který zkoumal vzdělanostní šance romských žáků a ve svém výzkumu došel k závěru, že vzdělanostní šance romských žáků v oblasti sociálně vyloučených lokalit nejsou rovné s šancemi neromských žáků. O tom vypovídá např. fakt, že třetina romských žáků dochází do škol mimo hlavní vzdělávací proud, tzn. chodí do praktických, dříve zvláštních škol.

Klíčová slova:

definice problému

nástup dětí

dokončení ZŠ

menšiny

integrace

vzdělání

romská menšina



Obsah:
  • Definice problému
    1. nástup dětí do 1. třídy běžné ZŠ.
    2. dokončení ZŠ
    3. přechod na SŠ
    4. uplatnění na trhu práce
    Současná opatření
    Kritéria hodnocení
    Návrhy řešení
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše