Popis:
Na první pohled nemusí být zcela zřejmé, že imigrace přináší nějaké problémy. Česká republika se vstupem do EU stala atraktivnější pro občany jiných členských zemí EU. Před vstupem České republiky do EU, byla naše republika z pohledu imigrace pouze tranzitní zemí, ale postupem času se stává zemí cílovou 1. Patří mezi země s rychle se zvyšujícím počtem přistěhovalců. Do budoucna bude tedy i nadále zemí, kterou opouští menší procento lidí, než do ní přichází . Přesto však ČR spolu s Maltou, Portugalskem, Slovinskem patří mezi země s nízkým podílem cizinů; v roce 2008 byl podíl migrantů u nás 2,7%. V roce 2010 byl zaznamenán nárůst na 4,3% .
Stále se zvyšující trend přibývání cizinců na území ČR je nutno chápat jako výzvu proto, aby byla důkladněji propracována integrační politika. Navržené plány koncepce imigrace cizinců (společné soužití a postup při realizaci KIC) již existují, přesto však tento problém neustále přetrvává .
Teoretické východisko migrace
Co se týče teorií migrace, nejvíce jich pochází z prací sociologických a ekonomických. Ekonomii zajímá, jaké faktory vysvětlují sklon migrovat a následky migrace. Migraci popisuje očima jednotlivce. Sociologie se soustředí na integraci imigrantů .
Neoklasická ekonomická teorie vysvětluje migraci prostřednictvím konceptu racionálně kalkulujícího jedince, který se rozhoduje tak, aby maximalizoval svůj zisk z možné migrace. Migrace je v tomto ohledu podmíněna celou řadou faktorů, které působí jednak na straně zdrojové země migrace (tzv. push faktory), jednak na straně cílové země migrace (tzv. pull faktory). Z hlediska neoklasické ekonomické teorie jsou nejvýznamnějším faktorem migrace rozdílné úrovně mezd mezi zdrojovou a cílovou zemí migrace. K dalším faktorům migrace patří životní úroveň, technologické vybavení, poptávka na pracovním trhu, nezaměstnanost a celkové vyhlídky socioekonomického vývoje. Kritici této teorie poukazují na nezpochybnitelný význam dalších okolností, jako jsou transakční náklady spojené s mobilitou a sociální a psychologické vlivy podmiňující sklon k migraci .
Klíčová slova:
migrace
menšiny
teoretické východisko
migrační politika
imigrant
Obsah:
- Teoretické východisko migrace
Modely migrační politiky
Jednotlivé problémy: