Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Etika válečných konfliktů - válka v Iraku

«»
Přípona
.docx
Typ
studijní materiál
Stažené
0 x
Velikost
0,2 MB
Jazyk
český
ID projektu
9782
Poslední úprava
27.02.2017
Zobrazeno
1 065 x
Autor:
kungs
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1.1. Bezpečnostní a politické příčiny války v Iráku
Na prvním místě bývá při hledání příčin irácké války zmiňována snaha USA demonstrovat politickou a vojenskou sílu svržením nejprve vlády Tálibánu v Afghánistánu a následným sesazením Saddáma Husajna z čela Iráku. Podnětem k těmto dvěma vojenským operacím (Trvalá svoboda a Irácká svoboda) byly teroristické útoky provedené pod vedením teroristické skupiny Al-Káidy 11. září 2001. Proč byl vybrán právě Irák jako druhý cíl invaze, vysvětluje Jan Hallenberg a Håkan Karlsson tím, že svrhnout „nenáviděný“ Saddámův režim bylo v zájmu USA již delší dobu, ale až útoky z 11. září umožnily jeho realizaci. Vedle toho invaze do Iráku znamenala další možnost předvést americkou sílu a připravenosti obhájit své dominantní postavení v mezinárodním systému.[9] Alex R. Hybel[10] argumentuje tím, že ačkoli Írán i Severní Korea představovali pro mezinárodní společenství pravděpodobně větší hrozbu než Irák, zastrašení Teheránu či Pchjongjangu válkou by bylo daleko riskantnější. Irák tak byl považován co do rychlosti a obtížnosti splnění amerických cílů i co do nákladnosti mise za snadnější cíl.[11] „Na ose zla je Severní Korea nejnebezpečnějším členem. Ale jako Írán nesplňovala první z kritérií Spojených států pro legitimní terč: Nebyla bezbranná.“[12]
V návaznosti na první zmíněnou příčinu bývá jako další uváděna bezpečnostní hrozba, kterou irácký režim Saddáma Husajna údajně představoval pro USA i pro celý svět a to možným vlastnictvím zbraní hromadného ničení. I když oficiální důkaz o existenci těchto zbraní na území Iráku předložen nebyl, pronesl prezident Bush mladší v projevu o stavu Unie následující:
„Právě nyní Irák rozšiřuje a modernizuje zařízení, které bylo využíváno k výrobě biologických zbraní. ... Irák i nadále zatajuje důležité informace o svém nukleárním programu ..., stále zaměstnává jaderné fyziky a chemiky a ponechává si základní zařízení potřebné k sestrojení atomové zbraně. Pokud se Iráku podaří získat štěpný materiál, bude schopen sestrojit atomovou zbraň do jednoho roku.“[13]
Vedle bezpečnostních příčin lze v případě irácké války najít i snahu o demokratizaci a stabilizaci Blízkého východu. V neposlední řadě tak bývá zmiňován i faktor politický, popř. ideologický související s prezidentstvím George Walkera Bushe a jeho ideou implementace demokratického systému, která se de facto stala pilířem jeho zahraniční politiky. Ve spojitosti s Bushovou administrativou je zdůrazňován vliv neokonzervatismu a jeho zastánců na americkou zahraniční politiku.
Podrobnější analýze bezpečnostních a politických, popř. ideologických příčin irácké války se věnují samostatné kapitoly (2. a 3. kapitola).

Klíčová slova:

válka v Iraku

politika

kulturní příčiny

Saddám Husajn

Al-Káida

politické příčiny

hegemonismus

Bushova administrativa



Obsah:
  • Válka v Iráku
    1.1. Bezpečnostní a politické příčiny války v Iráku
    1.2. Historické příčiny války v Iráku
    1.3. Kulturní příčiny války v Iráku
    1.4. Ekonomické příčiny války v Iráku
    2. Bezpečnostní příčiny války v Iráku
    2.1. Saddám Husajn a Al-Káida
    2.2. Zbraně hromadného ničení
    3. Politické příčiny války v Iráku
    3.1. Upadající hegemonistické postavení USA ve světovém politickém systému
    3.2. Zahraniční politika USA vůči Iráku (od 90. let 20. století)
    3.3. Bushova administrativa
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše