Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Impregnační procesy

«»
Přípona
.pdf
Typ
studijní materiál
Stažené
0 x
Velikost
0,2 MB
Jazyk
český
ID projektu
6117
Poslední úprava
06.07.2015
Zobrazeno
922 x
Autor:
agata.kucova
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. VYSVĚTLENÍ PROBLÉMU
1.1. Charakteristika a význam impregnačních procesů
Impregnační procesy patří mezi typické technologické procesy v silnoproudé elektrotechnice. Provádí se za účelem zvýšení elektrických, tepelných a mechanických vlastností izolačních systémů a jejich dlouhodobé odolnosti proti účinkům provozního a klimatického namáhání. Jedná se zejména o izolační systémy vinutí točivých strojů a transformátorů, kompenzačních kondenzátorů, reaktorů, tlumivek, vn kabelů apod. Podle druhu použitého impregnantu (impregnační lak, lící pryskyřice) je finálním stavem impregnantu po provedené impregnaci pevná fáze nebo zůstává impregnant trvale ve stavu tekutém (izolační minerální nebo syntetické oleje).
Impregnační procesy se realizují jako sled po sobě jdoucích dílčích operací. Jsou přizpůsobeny použitému impregnantu, počtu a velikostí impregnovaných předmětů a požadavkům na dokonalost provedení s ohledem na druh, účel a provozní podmínky výrobku. Ve všech případech se při impregnačních procesech provádí dvě hlavní po sobě jdoucí operace:
- sušení pro odstranění volné vody z izolace, jejíž přítomnost výrazně zhoršuje izolační vlastnosti (snižuje elektrickou pevnost a izolační odpor a zvyšuje dielektrické ztráty),
- napuštění vysušeného izolačního systému vhodným impregnantem (impregnační lak, izolační olej atd.). V důsledku přítomnosti impregnantu ve všech volných místech a dutinách v izolačním systému dojde k dlouhodobému zakonzervování vysušením získaných dobrých elektrických vlastností a zlepšení některých dalších funkčních vlastností (odvod tepla, mechanická stabilita apod.).
Při použití impregnačních laků či lících pryskyřic pak následuje jejich vytvrzení (polymerní reakcí) nebo vysušení (odstraněním těkavých složek z impregnantu), přičemž dojde k přechodu impregnantu z kapalného do pevného stavu. V některých případech se provádí ještě tzv. povrchová impregnace krycími laky. Při použití izolačních impregnačních olejů (velké olejové transformátory vn, kondenzátory, vn kabely apod.), které zůstávají tekuté i při funkci zařízení, se po napuštění již další operace neprovádí.

Klíčová slova:

impregnace

impregnační procesy

impregnační apapratura

sušení

impregnace



Obsah:
  • 1. Vysvětlení problému
    1.1. Charakteristika a význam impregnačních procesů
    1.2. Laboratorní sušicí a impregnační aparatura
    1.3. Postup při procesu sušení a impregnace
    2. Zadání úkolu
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše