Popis:
Klima našeho státu je mírné (mírného pásu), přechodné (kont X OC) s výraznějšími vlivy oceánu než pevniny (+ Z-Vgradient: na Z je OC ze 4/5, na V je OC z 2/3). Všeobecně převažuje proudění ze západních sektorů, přinášející nad naše území vlhký oceánský vzduch. Počasí se vyznačuje značnou proměnlivostí v průběhu roku, přes naše území ročně přechází 50 - 70 putujících cyklon, což znamená průměrně každý 5. až 7. den zásadní změnu počasí.
Vzhledem k velikosti státu nehraje podstatnou roli zeměpisná šířka (vliv deklinace Slunce), pokud bychom srovnávali místa ležící ve stejné nadm. výšce v nejjižnějších a nejsevernějších polohách, rozdíly průměrné roční teploty vzduchu činí do 1 °C.
Vzdálenost od oceánu ovlivňuje míru kontinentality, projevující se většími rozdíly mezi nejteplejším a nejchladnějším měsícem (roční teplotní amplituda) a rozkolísaností ročního chodu srážek. Přibývající kontinentalita snižuje průměrnou teplotu (není rozdíl v prům. teplotě mezi Z a V, ale v roční teplotní amplitudě již ano). Oblasti na západě republiky mají obecně mírnější zimy a chladnější léta a vyrovnanější roční chod srážek než oblasti na východě, opět srovnáváme-li místa odpovídající si nadmořskou výškou.
Roční teplotní amplituda činí např. v Chebu 19 °C, v Praze necelých 20 °C, v Brně 21 °C, ve Velkých Pavlovicích 21,3 °C. V horských polohách se stoupající nadmořskou výškou se rovněž roční teplotní amplituda snižuje, hory tedy mají obecně oceáničtější podnebí (Lysá hora 18,3 °C, Praděd 17 °C, Sněžka 15,5 °C). Hodnoty Gorczyńského indexu kontinentality u nás činí 19 - 31 % (100% = centrální Sibiř).
Klíčová slova:
faktory
invarianty
teplota vzduchu
srážky
podnebí
vlhkost vzduchu
klima
Obsah:
- Faktory ovlivňující klima
Základní povětrnostní situace (základní ATSF cirkulace) v ČR
Chod meteorologických prvků
Teplota vzduchu
Srážky
Vlhkost vzduchu
Oblačnost a sluneční svit
Klimatické oblasti
Vývoj podnebí