Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Lana používaná ve stromolezení

«»
Přípona
.pdf
Typ
studijní materiál
Stažené
0 x
Velikost
0,2 MB
Jazyk
český
ID projektu
5582
Poslední úprava
20.04.2015
Zobrazeno
1 374 x
Autor:
petr.cerny
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Lano je nástroj sestavený z pramenů a vláken. Jednotlivá vlákna jsou třením držena pohromadě a převádějí tahové síly na určené místo. Vlákna plní svou funkci pouze pro přenos sil tahových, při stlačení jsou nefunkční. Ve stromolezení mají lezecká lana stěžejní význam jako prostředek osobního jištění umožňující bezpečný pohyb a práci v koruně stromu. Lana jsou nezastupitelná taktéž pro práci samotnou. Pracovní lana mají odlišnou konstrukci a obvykle větší nosnost. Pracovní lana nesmíme nikdy používat pro osobní jištění a naopak lana pro osobní jištění nemůžeme zároveň používat pro spouštění.
Stromolezci jsou na lanech permanentně zavěšeni (podobně jako ve speleoalpinismu), a proto jsou na lana kladeny požadavky maximální pevnosti a minimální průtažnosti - jedná se o lana statická (na rozdíl od horolezeckých lan dynamických, které jsou určeny především k zachycení a tlumení pádů). Zásady používání lan a péče o ně jsou shodné pro všechny druhy lan jak pracovních, tak lan pro osobní jištění.
1. Používání lan ve stromolezectví
Od počátků používání lan a provazů ve stromolezectví tj. konec 18. stol. až do poloviny 70. let byly standardní konopné stáčené provazy, nejčastěji třípramenné. Následně byly provazy z přírodních vláken (konopí, sisal..) nahrazeny provazy z vláken syntetických. Syntetická vlákna mají řadu výhod, jako je větší pevnost, větší oděruvzdornost a trvanlivost (netrpí plísněmi). Nicméně oproti původním organickým materiálům mají větší průtažnost a vlákna mohou být tepelně poškozena. První syntetická lana byla stejné konstrukce jako konopné provazy, tj. třípramenná.
Třípramenná lana jsou méně poddajná a hůře se na nich dělají uzly, jsou li měkčí, pak se uzlují lépe, ale mají tendenci k roztáčení. Vzhledem k nutnosti navrhnout pevná lana, se kterými se dobře manipuluje, přišla na trh lana splétaná. Splétaná syntetická lana se rozšířila mnohem rychleji protože měla řadu výhod oproti lanům stáčeným. Jsou pevnější s menší průtažností, lépe se s nimi manipuluje, méně rotují kolem své osy. Speciální stromolezecká lana jsou jednoduše pletená, nebo s jádrem a opletem, 8, 12 nebo 16 - ti pramenná. Stromolezec musí při výběru lan zvážit charakteristiky, jako je hmotnost, dynamika, nosnost, viditelnost a manipulace. Nejčastěji používaná délka lan pro stromolezení je 35 , 50 a 60 m.

Klíčová slova:

stromolezení

používaní lan

konstrukce

materiály

inspekce

údržba

čištění



Obsah:
  • 1. Používání lan ve stromolezectví
    2. Zásady používání lan
    3. Materiály k výrobě lan
    4. Rozdělení lan podle konstrukce
    5. Rozdělení lan podle chování
    6. Inspekce lana před použitím
    7. Údržba lan
    7.1. Čištění lan
    7.2. Skladování lan
    8. Ukončení lan
    9. Faktory ovlivňující bezpečnost lan

Zdroje:
  • Cordage Institute: Cordage News, Hingham, MA USA 5/6 1994
  • B. Heasher, D. Hora: University City high School Arboriculture Program, Morris Arboretum 1999
  • Jepson, Jeff: The Tree Climber´s Companion, Beaver Tree Publishing 1997, USA
  • Matýsek, R.: Speleoalpinismus Praha 1982
  • The American Group - Samson Division - Professional Arborist Ropes - prodejní katalog 1998
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše