Popis:
- existuje přesvědčení, že za vhodných okolností jsou některé profese schopny pomáhat druhým lidem při zvládání úkolů, které před ně život klade – toto přesvědčení bylo posléze institucionalizováno v mnoha pomáhajících profesích
- Pomáhání na 1. stupni – od soc. pracovníků, psychiatrů, psychologů, manželských poradců apod. se očekává, že jsou schopni pomáhat lidem zvládat jejich sociální a emoční problémy.
- Pomáhání na 2. stupni - kromě výše zmíněných dnes existuje sbor profesionálů často jednajících s kl., kteří se nalézají v nesnázích nebo prožívají krizi, jedná se o duchovní, lékaře, zdravotní sestry, učitele a lektory, policisty, probační úředníky, apod. – jsou specialisty ve svých profesích, ale počítá se u nich rovněž s tím, že budou svým kl. pomáhat zvládat sociální a emocionální rozměry jejich problémových situací. Ti nejlepší pomáhají kl. zvládat problémy a krize holisticky, tedy jako celek.
- Pomáhání na 3. stupni – tam patří profese jako manažeři, vedoucí na nejrůznějších úrovních, kadeřnice, barmani – také oni se často setkávají s lidmi v nesnázích či v krizi, mohou pozorně naslouchat jejich vyprávění, vyjádřit jim podporu, dát jim radu, apod.
- Pomáhání na 4. stupni – tam se nachází každý, kdo se snaží pomoci příbuznému, příteli, známému nebo i neznámé osobě řešit nějaký problém.
Klíčová slova:
Základní dovednosti
analýza
portfolio
prevence
Obsah:
- Nároky sociální práce
Obecné předpoklady a dovednosti pracovníka pomáhající profese
Kompetence
Syndrom pomáhajících
Syndrom vyhoření