Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Péče o kamenné artefakty

«»
Přípona
.doc
Typ
studijní materiál
Stažené
3 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
6036
Poslední úprava
29.06.2015
Zobrazeno
1 361 x
Autor:
agata.kucova
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Spor o polychromii
Počátkem 30. let 19. století se rozhořel mezi historiky umění spor o původní podobu antických památek, který vešel do dějin jako spor o polychromii (něm. Polychromiestreit). Vědci se přeli v otázce původního charakteru řecké a římské architektury, především chrámů, která se dochovala do té doby v podobě bílých, především bělí mramoru zářících torz. Na jedné straně zde byly názory prezentované Pařížskou akademií, jež zastávala názor, že antická architektura byla „kamenná“, na druhé straně stála snaha dokázat, že tato architektura se dochovala zbavená své někdejší bohaté barevnosti. Až Gottfried Semper, rodák z tehdy dánské Altony, v 30. letech 19. století , napřed v Římě, Pompejích a Paestu, později přímo na aténské Akropoli a opět v Římě, našel nesporné důkazy o výrazném barevném pojednání antických památek a dal tím za pravdu Jakobu Ignazi Hittorffovi, příteli svého pařížského učitele Franze Christiana Gaua a objeviteli antické polychromie. Hittorff, rodák z Kolína nad Rýnem, vydává v roce 1830 studii Barevná architektura Řeků (Architecture polychrome chez les Grecs), která celý spor vyvolala.
Ještě v době svého římského pobytu sepsal Semper rozsáhlé dílo pojednávající o barevnosti antických památek v původní podobě. Rukopis se cestou z Říma do Hamburku, kde měl vyjít, ztratil, a tak musel Semper v redukované podobě text znovu zpracovat do podoby studie Předběžné poznatky o pomalované architektuře a plastice v antice (1834). Představa o čistě kamenné podobě antických staveb, posvátná pro soudobé sochaře, architekty i teoretiky architektury klasicismu, byla definitivně zpochybněna.

Klíčová slova:

polychromie

kamenné artefakty

anglický přístup

wagnerův odkaz

ochrana kamene



Obsah:
  • Spor o polychromii
    Situace v PP
    Anglický přístup
    Wagnerův odkaz
    Situace v druhé polovině 20. století
    Přehled prostředků pro petrifikaci a bariérovou ochranu kamene v PP

Zdroje:
  • Ivo HAMMER: Die malträtierteHaut. Dresden 1995, separát.
  • Vojtěch BIRNBAUM: K diskusi o barevnou architekturu. In: Listy z dějin umění. Praha 1947, s. 324.
  • Hans HÖRMANN:KalkanstrichalsSteinschutzmittel. In: DenkmalpflegeundSteinschutz in England. München 1928, s. 65/66.
  • F. RATHGEN; J. KOCH: MerkblattfürSteinschutz, Berlin 1939. (redukovaná verze VerwitterungundErhaltungvonWerksteinen, Berlin 1934)
  • Václav WAGNER: “Na původní kámen očistiti“. Zprávy památkové péče č. 7, 1937, s. 6-9.
  • Miloš SUCHOMEL: Záchrana kamenných soch. Praha 1988 (I. část), 1990 (2. část).
  • Manfred KOLLER: „Steinfarbe“ und „Ziegelfarbe“ in der Architektur und Skulptur vom 13. 19. Jahrhundert. Restauro 1/2003, s. 32-38.
  • Miloš SOLAŘ: Až na kámen neodírat. Zprávy památkové péče 1/1999, s. 43-46.
  • Josef ŠTULC, Miloš SUCHOMEL, Ivana MAXOVÁ: Péče o kamenné sochařské a stavební památky. Praha 1998.
  • Vratislav NEJEDLÝ: Stručné připomenutí historického vývoje restaurování kamenosochařských památek, in: ZPP, 56, 1996, s. 180 - 181.
  • Vratislav NEJEDLÝ: Kapitoly z dějin vývoje metodických přístupů k opravám a restaurování kamenosochařských výtvarných děl v českých zemích 19. a 20. století, in: Péče o architektonické dědictví I. díl, 2008.
  • VÁCHA, Zdeněk. K problematice prezentace kamene památek. Obnova památek, 3, 2003, s. 24-30.
  • Gláser, P. - Nejedlý, V.: Organokřemičitany v české památkové praxi. Sborník z konference Padesát let používání organokřemičitanů na území České republiky, konané pod záštitou ICOMOS, Národního památkového ústavu a Národního muzea 16.4.2008. Praha 2008.
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše