Popis:
PERSONÁLNÍ PERCEPCE
1. Definice
Personální percepce je vnímání, v němž jsou formovány naše názory, dojmy a postoje k jiným lidem, případně k vztahům mezi nimi (interpersonální percepce).
Rozdíl od vnímání objektů je v tom, že si uvědomujeme, že nevnímáme standardní fyzikální proměnné, ale za projevy lidí hledáme motivy. Navíc vnímaná osoba si představuje, co vnímající "vidí" a vnímající si naopak uvědomuje, co si vnímaná osoba myslí, že ona "vidí". Tedy v personální percepci hrají roli vzájemné vztahy.
Podle Secorda - Backmana probíhá od informace z fyzického zjevu, jimž vnímající přiřazuje pocity a poznatky pramenící ze zkušenosti s objektem vnímání a nakonec se formují konstrukce dojmů, do nichž kombinujeme předpokládané přívlastky osobnostních rysů (např. muž pozoruje ženu, vidí atraktivní blondýnku, která evokuje vzpomínky na onu odbarvenou blondýnku, se kterou se rozešel pro její nevěru a výsledný dojem směřuje k utvrzení vlastního přesvědčení o tom, že krása falešných blondýnek, je nebezpečná, o čemž ho nakonec utvrzuje rčení "krásná, ale hloupá" či "dlouhé vlasy, krátký rozum).
Klíčová slova:
personální percepce
primárnost
osobnost
přesnost
objektivita
analogizování
Obsah:
- 1. Definice
2. Otázka přesnosti a objektivity v personální percepci.
3. Chyby personální percepce