Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Postup při prohlídke jatečného zvířete - Pštros

«»
Přípona
.pdf
Typ
studijní materiál
Stažené
0 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
9104
Poslední úprava
21.11.2016
Zobrazeno
1 092 x
Autor:
goldenlife
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Chov:

V České republice je chov pštrosa obecného ( Struthio camelus australis) pod záštitou české Asociace pro chov pštrosů. Pštrosi chovaní v ČR mají český genofond. Patří do skupiny hrabavých ptáků. Dosahují výšky 2,8 metrů a váhy 160 kg. Dožívají se věku 50 - 60 let. Pštrosími chybí na rozdíl od jiných ptáků kostrční žláza, sloužící kmaštění peří. proto často promoknou na kůži a snadno onemocní. Jedná se o nedomestikovaná zvířata, která mohou propadat snadno panice a snahám o útěk. Toto chování může vést k poranění. Často típí stresem, stres kompenzují zvýšeným příjmem nestravitelné potravy až pažravostí (písek, kamení). Toto chování většinou vyústí v zácpu a úhyn. Pro získávání masa se chovají pštrosí brojleři. kteří se porážejí ve věku kolem 13-14 měsíců, v porážkové hmotnosti kolem 100 kg. Výtěžnost při porážení ptáků ve stáří 9-16 měsíců je pouze kolem 50%. což vysvětluje vysokou cenu masa. Na pult se dostává v čerstvé i mražené podobě. Čerstvé maso se balí vakuově, což zajišťuje kvalitu výrobku po dobu 45 - 60 dní.

Pštrosi mají vyvinutý termoregulační systém, proto se mohou chovat téměř ve všech klimatických podmínkách. Jsou býložraví. pasou se nebo přijímají rostlinnou potravu. Instinktivně klovou celý den. jak v klidu, tak v rozrušení. Polykají pouze stravitelnou potravu, pro dobré trávení polykají také malé kaménky, které mu pomáhají zpracovávat potravu tak. aby byla stravitelná. Spotřeba krmiva je kolem 2 kg/ks/den.
Samci jsou polygamní. Každá samice snese během celého reprodukčního období mezi 50 - 120 vejci, tuto schopnost má do 55 let. Pštrosí vejce váží 1.4 - 1.8 kg. Mládě se vyklube po 6 týdnech. Při inkubaci se suší. ideální vlhkost je pod 20%. při 30% se nevylíhne. Kuře se klube až 2 dny. Snáška trvá od února do června, ale slepice může snášet i po celý rok. Kuřata do dvou měsíců se mohou chovat v hale. později musí mít dostatek pohybu. Stehenní svaly masírují svalnatý žaludek, pokud nemají dostatek pohybu, típí na zácpy, které bývají letální.

Klíčová slova:

pštros

prohlídka jatečného zvířete

porážka

bourání

veterinární prohlídka



Obsah:
  • Chov:
    Zásady porážení a stavebního rešení porážky:
    Zakazuje se porážet zvírata:
    Nepoživatelné jsou:
    Veterinární prohlídka ante mortem:
    Veterinární prohlídka post mortem:
    Nejcastejší príciny konfiskací:
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše