Popis:
OSN
Organizace spojených národů (zkráceně OSN, anglicky: United Nations, zkráceně UN) je mezinárodní organizace, jejímiž členy jsou téměř všechny státy světa (od července 2011 má 193 členských států)
OBECNÉ INFORMACE
OSN byla založena 24. října 1945 v San Franciscu (USA) na základě přijetí Charty OSN 50 státy včetně tehdejší ČSR a významné podpory Rockefellerova fondu. Nahradila Společnost národů, která jako garant kolektivní bezpečnosti a mírového řešení konfliktů neobstála. První Valné shromáždění OSN se konalo 10. ledna 1946 v Londýně.
Cílem OSN je zachování mezinárodního míru, bezpečnosti a zajištění mezinárodní spolupráce. Členství v OSN je založeno na principu suverénní rovnosti, státy mají svá zastoupení, tzv. stálé mise, zejména v hlavním sídle OSN New Yorku, ale také např. v Ženevě nebo ve Vídni. Každý členský stát má své zástupce ve Valném shromáždění a disponuje jedním stejně platným hlasem.
Výkonným orgánem je Rada bezpečnosti OSN, jíž přísluší základní odpovědnost za udržení mezinárodního míru a bezpečnosti a jejíž rezoluce jsou právně závazné. Dalšími hlavními orgány OSN jsou
• Ekonomická a sociální rada OSN - ECOSOC,
• Poručenská rada OSN,
• Mezinárodní soudní dvůr
• Sekretariát, v jehož čele stojí generální tajemník OSN.
V roce 2001 OSN dostala Nobelovu cenu míru. Již dříve stejnou cenu dostaly Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (1954 a 1981), Dětský fond OSN (1965) a Mírové síly OSN (1988).
Klíčová slova:
OSN
rada bezpečnosti
mezinárodní soudní dvůr
NATO
studená válka
federalismus
africká unie
občanská válka
Obsah:
- Osn
Obecné informace
Rada bezpečnosti
Mezinárodní soudní dvůr
Nato
Počátky
Studená válka
Po studené válce
Působení
Princip subsidiarity:
Federalismus
Liga národů - společnost národů - *1919
Konflikt v dárfúru
Africká unie
Občanská válka v libyi
Občanská válka v libyi (2014-současnost)