Popis:
Úvod
V následujícím popisu situace, které jsem byl svědkem si uvedeme příklad, se kterým se zajisté setkal každý pedagog nehledě na to, jak dlouho se věnuje pedagogické činnosti. Zaměříme se na rušivou činnost žáků a v teoretické části vysvětlíme rozdíl mezi rušivým a nespolupracujícím žákem. Rušivá činnost žáků je pravděpodobně nejčastější nežádoucí jev během výuky. Pomocí dostatečných teoretických znalostí a pedagogických zkušeností není neřešitelným problémem.
Popis situace
Během náslechů jsem v některých hodinách zaznamenal zvýšenou aktivitu žáků, nikoliv však v učení, ale v rušení. Většinou se jednalo o stejnou skupinku žáků, kteří seděli v zadních lavicích a výuka nebyla jejich hlavní činnost v hodině. Stávalo se tomu jednak během ne příliš záživné teoretické části hodiny, kdy probíhala monologická přednáška. Žáci se mezi sebou bavili, hlavní pozornost věnovali mobilnímu telefonu a dialogu mezi sebou. Ve výjimečných situacích přenesli svoji pozornost i na zbytek třídy. Stalo se tedy, že hlavní „slovo“ ve třídě neměl vyučující, ale žáci.
Klíčová slova:
případová studie
teoretické poznatky
rušivé chování
odborné poznatky
profesionální příprava
Obsah:
- Úvod
Popis situace
Jak byla situace řešena
Odborné teoretické poznatky
Rušivé chování
Posouzení vhodnosti vzhledem k odborným poznatkům
Přínos pro profesionální přípravu
Zdroje
Zdroje:
- ČAPEK, R. Odměny a tresty ve školní praxi. 2. vyd. Praha: Grada Publishing a.s., 2014. ISBN 978-80-247-4639-5.
- KALHOUS, Z. a O. OBST. Školní didaktika. Praha: Portál, 2002. ISBN 80-7178-253-X.
- NAVRÁTIL, S. a J. MATTIOLI. Problémové chování dětí a mládeže. Praha: Grada Publishing, a.s., 2011. ISBN 978-80-247-3672-3