Skanzeny
«»
Popis:
Vznik a vývoj skanzenů
Prvotním impulsem pro vznik skanzenů byly světové výstavy. Za připomenutí stojí expozice lidového stavitelství na světové výstavě ve Vídni roku 1873, maďarské výstavy v letech 1885 a 1886, pražské výstavy v letech 1891 a 1895 a výstavu v Rize roku 1896. Originály či kopie vystavených staveb byly po skončení výstav převezeny zpátky do místa svého vzniku, kde mnohdy posloužily jako základ pro vznik skanzenu. Postupně se ze staveb, které byly na počátku naaranžovány jako „mrtvé kulisy,“ stávala živá diorámata minulosti.
Národopisná výstava českoslovanská, která se konala v Praze v roce 1895, představila mimo jiné také valašskou osadu. Ta svou snahou o maximální pravdivost, byť šlo až na výjimky o kopie staveb, a také úsilím o oživení expozice ukázkami tradičních prací v mnohém předčila projekty následujícího století (ŠTIKA - LANGER 1989:21).
Klíčová slova:
lidová architektura
terminologie
skanzeny
archeoskanzen
muzea
rekonstrukce
Obsah:
- Počátky zájmu o lidovou architekturu
Vznik a vývoj skanzenů
Terminologie expozičních objektů
Archeoskanzeny
Skanzeny v CŘ
Zdroje:
- KRIŠTEK, Igor - LANGER, Jiří - SOUČEK, Jan - ŠTIKA, Jaroslav - ŠULEŘ, Petr -
- TETERA, Václav: Národopisná muzea v přírodě - teoretická a metodická východiska k realizaci. Rožnov pod Radhoštěm 1981.
- ŠTIKA, J. - LANGER, J.: Československé múzeá v prírode, Martin 1989.
- LANGER, J.: Aplikace zahraničních zkušeností, In Rožnovská konference Místo a poslání muzeí v přírodě v socialistické kultuře 14.-16.10.1978 : Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, 70- 81, 1979.
- LANGER, J.: Evropská muzea v přírodě, Praha 2005.
- GREGOROVÁ, A.: Múzea a múzejníctvo, Martin 1984.
- HOTOVÁ, Alexandra: Archeoskanzen - jiný pohled na minulost, Bakalářská práce. Opava 2009.
O souborech cookie na této stránce
Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.