Popis:
• PŘÍPRAVA PODKLADU
1. POSOUZENÍ STÁVAJÍCÍHO PODKLADU
Před započetím zateplovacích prací je třeba zjistit kvalitu stávajícího podkladu. Podklad musí být dostatečně nosný, soudržný, suchý a zbavený látek, které snižují přídržnost, jako jsou tuky, živice, prach atp. Nosnost podkladu se otestujte zkouškou pevnosti v tahu (požadovaná pevnost podkladu je ≥ 0,08Mpa) nebo upevněním desek z pěnového polystyrenu (10 x 10 cm) na podklad pomocí vrstvy lepidla nepřesahující 1cm. Pokud je kvalita povrchu a upevnění odpovídající, desky pěnového polystyrenu se po 3 dnech při strhávání rozlomí.
2. OČIŠTĚNÍ PODKLADU
Stávající nečistoty a vrstvy s nedostatečnou přídržností se odstraní vysokotlakým proudem vody nebo mechanicky (škrábání, osekávání, broušení). Biologická znečištění, tj. místa s výskytem mechu a řas, očistíme drátěným kartáčem. Přídržnost stávající omítky zkontrolujeme poklepem. „dutý“ zvuk znamená, že vrstva je oddělená od podkladu a omítku je nutné odstranit.
3. POSOUZENÍ ROVINNOSTI PODKLADU
Před aplikací systému je nutné posudit kvalitu podkladu. Nerovné a poškozené plochy se nejdříve vyspraví, tím se zajistí potřebná rovinnost a soudržnost podkladu.
4. VYROVNÁNÍ PODKLADU
Nerovnosti v podkladu do 1cm je možné vyrovnat lepicí maltou při lepení izolantu. Větší nerovnosti (do 2cm) se vyrovná vhodnou vyrovnávací maltou, popř. se obrousí. Nerovnosti větší než 2cm vyžadují vyrovnání aplikací izolačních desek o různé tloušťce (neměly by být použity desky o menší tloušťce než tloušťka vypočítaná v projektu jako minimální, splňující požadavky tepelné izolace budov).
Klíčová slova:
technologický postup
zateplení fasády
podklady
izolační vrstva
výztužné vrstvy
Obsah:
- • příprava podkladu
• aplikace izolačních desek
• aplikace výztužné vrstvy