Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Učební pomůcky a uplatňování zásady názornosti v moderním vzdělávání

«»
Přípona
.pdf
Typ
studijní materiál
Stažené
0 x
Velikost
0,6 MB
Jazyk
český
ID projektu
10618
Poslední úprava
08.08.2017
Zobrazeno
317 x
Autor:
quadra
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Vzdělávání lze v obecné rovině považovat za složitý interakční proces, při kterém neustále dochází ke vzájemnému působení a ovlivňování hlavních aktérů, tj. edukátora s edukanty. Je nepochybné, že v moderním vzdělávání lze jen v ojedinělých případech vystačit s pouhou verbální komunikací. Jen málokdo si v dnešní době dokáže představit edukátora jakékoliv zaměření bez učebních pomůcek, odkázaného jen na sebe samého. Vždyť myšlenka uvědomělého využívání učebních pomůcek se objevuje již v dávné historii. Vzpomeňme v této souvislosti alespoň F. Bacona, J. A. Komenského, F. Fröbela či G. A. Lindnera.
Učební pomůcky umožňují při správné metodickém zakomponování do edukačního procesu efektivněji dosahovat vzdělávacích cílů. Je tím umožněno využívat účinnějších metod respektujících harmonický rozvoj edukantů. Edukanti nejsou vedeni k pouhé percepci verbálně exponovaných poznatků, ale mohou manipulovat s reálnými předměty, jejich napodobeninami, zobrazeními a symboly, čímž dochází k žádoucímu propojení vzdělávání s praxí. Mnohdy vhodně aktivizují žáky i tím, že jim umožňují experimentování a bezprostřední cílevědomé zkoumání. Vzdělávání se poté stává v mnoha ohledech atraktivnější, což jistě nemalou měrou přispívá k rozvoji pozitivních postojů ke vzdělávání.
Edukace je ve své podstatě velmi složitý a značně provázaný proces. V minulosti bylo možné zaznamenat již několik pokusů o vytvoření obecného modelu edukačního procesu. Jelikož je edukační proces, jak již bylo zmíněno, složitý a působí zde řada faktorů, provádějí se při jeho modelování jistá zjednodušení. V podstatě jde o systém prvků, které nejsou izolované, ale naopak jsou navzájem spojeny vazbami ve strukturu, v určitý uspořádaný celek. Jeden z modelů uvádí J. Maňák (1), který upozorňuje na skutečnost, že po dlouhou dobu byly uvažovány pouze tři složky: obsah, učitel a žák, resp. obsah, edukátor, edukant. Zmiňuje taktéž, že učební pomůcky byly dříve chápány jako pouhé fakultativní doplnění edukace a nikoliv jako její inherentní součást. Z dnešního pohledu se edukace obecně vyznačuje vzájemným působením čtyř komponent. K třem již uvedeným jsou jako integrální součást dále přiřazovány učební pomůcky a didaktická technika.

Klíčová slova:

moderní vzdělávání

klasifikace

učební pomůcky

názornost

jasnost

aplikace



Obsah:
  • 1. Učebních pomůcky jako integrální součást moderního vzdělávání
    2. Základní pojmy
    3. Klasifikace učebních pomůcek
    4. Volba učebních pomůcek a zásady jejich aplikace
    5. Zásada názornosti a její uplatňování v souvislosti s využíváním učebních pomůcek
    6. Názornost vs. jasnost
    7. Závěr
    Použité zdroje
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše