Popis:
PŘEDMLUVA
Hrozby a rizika nejsou konstantními a statickými fenomény, vyvíjí se a reagují na vývoj společnosti, védy i techniky. V dnešní době se ostatně oba termíny neasociují pouze s tzv. tvrdou bezpečností, tzn. záležitostmi spjatými s vojenstvím a zbrojními otázkami, nýbrž se dotýkají i otázek ekonomických, sociálních či environmentálních. Tzv. měkká bezpečnost, resp. široké pojetí bezpečnosti, má sice stále mnoho odpůrců, nicméně jsou oblasti, v nichž jejich argument)- povážlivé slábnou. Ať je to v otázkách energetické bezpečnosti, kdy jsou některé státy ohroženy na své suverenitě mnohem více než vojenskou hrozbou, v oblasti politických nepokojů, politického extremismu či Organizovaného zločinu majícího potenciál podrýt suverenitu i zdánlivě stabilních a silných zemí.
Tato monografie se pokouší zachytit pouze vybrané problémy těchto jevů, stručné je čtenářům představit a odkázat na relevantní zdroje. Většina vybraných okruhů v českém i cizojazyčném prostředí již byla detailněji zpracována, nicméně tento text poskytuje inovující analytické i synteticko pojetí problematiky. Idea vzniku této knihy vzešla v souvislosti s absencí studijní literatury pro kurz Bezpečnostní hrozby a rizika 21. století, který je pravidelně přednášen v rámci oboru Bezpečnostní a strategická studia, který je realizován katedrou politologie Fakulty sociálních studií na Masarykově univerzitě. Jedná se tedy o učební text, studijní pomůcku.
Klíčová slova:
bezpečnostní hrozby
terorismus
pirátství
mírové operace
demonstrace
organizovaný zločin
Obsah:
- Předmluva 7
Úvod do pojetí bezpečnostních hrozeb 9
Teoretické koncepty výzkumu konfliktu - terminologie, příčiny a dynamika 21
Politický extremismus jako bezpečnostní hrozba 43
Model energetické bezpečnosti v 21. století 69
Proliferace zbraní hromadného ničení 93
Terorismus 115
Nelineární vedení boje 143
Pirátství 159
Vliv bezpečnostního a politického prostředí na podobu mírových operací OSN a jejich principů 183
Hrozby moderních chemických zbraní a úmluva o jejich úplném a všeobecném zákazu 201
Násilné demonstrace a nepokoje jako hrozba vnitřní bezpečnosti. Analýza kolektivního chování přerůstající v násilné aktivity 227
Ohrožení společnosti organizovaným zločinem 257
Závěr 267
Executive summary 269
O autorech 273