Popis:
1. Popis součásti
Jedná se o válcovou součástku nebo část hřídele, uloženou v ložisku, která umožňuje otáčivý pohyb. Jde o horizontální čep dlouhý 250mm o průměru 30mm, který byl radiálně zatěžován. Mnohdy se čepy využívají k pohyblivému uložení výkyvných součástí a v některých případech nahrazují krátké nosné hřídele. Čep má na obou koncích zeslaběný průřez a změnu povrchu součásti broušením, nebo soustružením, což bylo příčinou lomu.
2. Popis poškození, kritická místa
Čepy rozlišujeme podle zatěžující síly na horizontální, na které působí převážně radiální síly (síly kolmé na osu čepu) nebo na čepy vertiální, kde působí převážně axiální síly (síly v ose čepu). Nejčastěji se setkáváme s lomy čepů. Lomy jsou vždy důsledkem přemáhání, aby jsme této chybě předešli, určíme kritická místa, kde působí největší napětí. Tyto místa se vyskytují v místě s nejmenším průřezem a v místě vrubu. Vruby jsou místa, kde se mění průřez, tam dojde k nakumulování siločar.
Klíčová slova:
únavové poruchy
technický život
poškození
lomové plochy
očekávaný vzhled
dynamicky namáhaný čep
Obsah:
- 1. Popis součásti
2. Popis poškození, kritická místa
3. Vzhled lomové plochy - porovnání s teoretickým očekávaným vzhledem
4. Jak došlo k poruše
5. Závěr
6. Literatura
Zdroje:
- MORAVEC V.; PIŠŤÁČEK D. Pevnost a životnost dynamicky namáhaných strojních součástí: Skriptum. OSTRAVA VŠB - TUOstrava 2007
- KALÁB K.: Části a mechanismy strojů pro bakaláře - Části spojovací. Skripta VŠB-TU Ostrava, Ediční středisko VŠB-TU Ostrava, Ostrava, 2007, ISBN 978 - 80 -248 - 1290 - 8.
- MRÁZ L. Stavba a provoz strojů: Skriptum. ZLÍN SPŠ, 2002