Popis:
1. Definice trhu, nabídka a poptávka. Cena a množství, při kterých se vyčistí trh. Převis nabídky a převis poptávky. Následky, reakce jednotlivých ekonomických subjektu. Determinanty nabídky a determinanty poptávky. Příčiny změn chování strany nabídky a strany poptávky. Modelování těchto změn posunem příslušných křivek. Příklady záměrného stanovení cen nad či pod úroveň ceny vyčišťující trh.
Trh: místo střetu nabídky s poptávkou
Nabídka: množství, které dodají výrobci na trh za určitou cenu, SUPPLY
Poptávka: množství, které je kupující ochoten koupit za určitou cenu, DEMAND
Vyčištění trhu: sloučením poptávkové a nabídkové křivky vz. rovnovážný bod, který nikdy není dosažen, ptz to je ovlivněno mnoha faktory
Převis nabídky: nabídka převyšuje poptávku, cena obchodovaného produktu klesne
Převis poptávky: poptávka převyšuje nabídku, cena obchodovaného produktu vzroste
Determinanty nabídky: zájem na maximálním zisku, respektování změn poptávky, reflektování cen vstupů
Determinanty poptávky: změna preferencí, příjmu, informovanost, počasí…
Záměrné stanovení ceny nad úroveň ceny vyčišťující trh: minimální ceny výkupu zemědělských komodit, vz. nadprodukce
Záměrné stanovení ceny pod úroveň ceny vyčišťující trh: maximální cena nájmu v sociálním bytu, vede ke zhoršení kvality bydlení, majitel nemá prostředky na opravu
Klíčová slova:
ekonomie
nabídka
poptávka
ekonomický signál
externí náklady
hospodářský cyklus
monetární politika
Obsah:
- 1. Definice trhu, nabídka a poptávka. Cena a množství, při kterých se vyčistí trh. Převis nabídky a převis poptávky. Následky, reakce jednotlivých ekonomických subjektu. Determinanty nabídky a determinanty poptávky. Příčiny změn chování strany nabídky a strany poptávky. Modelování těchto změn posunem příslušných křivek. Příklady záměrného stanovení cen nad či pod úroveň ceny vyčišťující trh.
2. Zásada vysokých nákladu padělání a zásada zveřejňování úplné informace. Příklady ekonomických signálu. Trhy „trpkých jablek“ a nežádoucí výběr. Definice pozičního statku. Strategické preference. Egoismus, agresivita a altruismus jako základ rozhodování při ekonomických aktivitách. Problém závazku, tzv. dilema vězně.
3. Altruistické preference. Podobenství o jestřábech a hrdličkách. Podvádění a náklady na ostražitost. Zvláštnosti postkomunistických zemí. Svoboda rozhodování a jednání, ekonomie a etika. Asymetrická oceňovací funkce, hédonická koncepce při rozhodování za nejistoty.
4. Firma jako ekonomický subjekt. Maximalizace zisku jako cíl firmy. Základní typy tržních struktur. Dokonalá konkurence. Monopol. Maximalizace zisku a maximalizace výstupu jako cíle firmy. Efektivnost výroby a monopol, problémy hospodářské politiky.
5. Monopolistická konkurence. Za rozmanitost se platí. Reklama, tzv. tradiční a Galbraithova revidovaná sekvence. Oligopol. Cenový vůdce a následovník. Koluze a její analýza pomocí modelu dilematu vězně. Úloha reklamy a tzv. „závody ve zbrojení“. Dominantní strategie v reklamě. Napadnutelné trhy.
6. Externí náklady, jejich reciproká povaha. Coaseho teorém a jeho aplikace. Vlastnická práva, příčiny tzv. tragédie společného majetku, drancování přírodních zdrojů. Poziční externality a příklady pozičních „závodu ve zbrojení“. Veřejné statky. Optimální množství veřejného statku. Veřejná volba a většinové hlasování. Vymáhání renty. Příčiny zvyšování počtu veřejných statku.
7. Základní makroekonomické veličiny. Cíle a nástroje hospodářské politiky. Agregátní nabídka, agregátní poptávka. Makroekonomická rovnováha v krátkém a v dlouhém období. Základní problémy a odlišné interpretace makroekonomické rovnováhy tzv. monetaristické a keynesiánské školy.
8. Složky agregátu HDP. Spotřeba a úspory, faktory ovlivňující spotřebu a sklon k úsporám. Investice, jejich základní složky. Dva efekty investic. Faktory ovlivňující velikost investic, následky na vývoj HDP. Vláda a její aktivity ve vztahu k HDP. Zahraniční obchod jako součást tvorby a spotřeby HDP.
9. Hospodářský cyklus, analýza jeho jednotlivých fází. Typy ekonomických cyklu. Změna povahy ekonomických cyklu v 19. a ve 20. století. Snahy regulovat a korigovat hospodářské cykly. Příčiny selhávání anticyklické politiky v závěru 20. století. Politický cyklus.
10. Peníze, vývoj forem peněz. Poptávka po penězích a motivy k držbě peněz. Úloha bank, jejich základní cíle. Inflace, její formy. Vliv inflace na důchody, na úroveň bohatství obyvatel a na zaměstnanost. Náklady na inflaci, inflační osekávání, protiinflační opatření. Úloha centrální banky v ekonomice.
11. Monetární politika. Základní nástroje monetární politiky. Úloha vlády v ekonomice. Fiskální politika. Základní nástroje a následky jejich používání. Vyrovnanost a nevyrovnanost státního rozpočtu, ekonomické následky státního dluhu. Nezaměstnanost jako makroekonomický problém, formy nezaměstnanosti. Analýza nástrojů k regulaci nezaměstnanosti.
12. Chudoba a efektivnost. Ideál sociálního státu v historii a jeho soudobé podoby.Určování a měření hranice chudoby. Některé problémy sociálních programu. Rozvojové země. Základní ekonomické problémy. Politická stabilita. Analýza tzv. bludného kruhu chudoby. Analýza forem hospodářské pomoci. Úloha vyspělých ekonomik. Otevřené problémy hospodářské chudoby.