Popis:
VÝVOJ SLÉVÁRENSTVÍ OD MINULOSTI PO SOUČASNOST
Jedna z nejkratších cest umožňující přechod od surovin k výrobku je odlévání, kdy je výrobek vytvářen přímo z roztavené kovové slitiny. Odlévání je způsob výroby součásti nebo předmětu, při kterém se roztavený kov nebo jiný roztavený materiál vlije do formy, jejíž dutina má tvar a velikost budoucího výrobku. Výrobek vzniklý ztuhnutím tekutého kovu ve formě nazýváme odlitkem. Odlitek může být někdy hotovým výrobkem - součástí, nebo se ještě dále mechanicky obrábí.
Při výrobě součástí odléváním může konstruktér ve velmi krátké době uskutečnit svoje představy, přičemž proti jiným výrobním technologiím má podstatně větší volnost v tvarování výrobku. Odléváním lze dokonce zhotovit výrobky takového tvaru, které by nebylo možné vyrobit žádným jiným způsobem.
Výroba součástí odléváním umožňuje skoro ideální přizpůsobení tvaru výrobku jeho využití a často i spojení několika součástí do jediného celku. Tím lze dosáhnout vynikající tuhosti výrobku a značného zhospodárnění výroby.
Zvlášť velkých úspor pak dosáhneme tehdy, jestliže použijeme zvláštních výrobních technologií, při kterých jsou dosaženy úzké rozměrové tolerance a vysoká hladkost povrchu, takže obrábění lze omezit jen na nejdůležitější části výrobku. Při obrábění odlitků vzniká asi 10 až 60% odpadu, kdežto při obrábění tvářených materiálů dosahuje množství odpadu až 80%.
V některých odvětvích výroby, zvláště pak ve strojírenství, patří výroba součástí odléváním mezi přední výrobní technologie a u některých strojírenských oborů tvoří odlitky dokonce převážnou část hmoty výrobku. Přehled podílu odlitků na celkové hmotnosti výrobků, v porovnání s jinými polotovary, je uveden pro vybrané strojírenské obory v tab. 1.
Klíčová slova:
slévárenství
formy
jadra
odlévání
odlitky
vtoky
nálitky
Obsah:
- 1. Vývoj slévárenství od minulosti po současnost
2. Příprava formy
3. Výroba forem a jader
4. Základy slévárenských pochodů
5. Odlévání
6. Čištění a úprava odlitků