Popis:
1. Kdy a z jakých důvodů lze manžela prohlásit za mrtvého? Kterým okamžikem zaniká manželství z důvodu prohlášení manžela za mrtvého? Jak je tomu u prohlášení za nezvěstného?
Prohlášení manžela za mrtvého učiní soud na návrh osoby, která má na tom právní zájem, pokud se má za to, že zemřel. Manželství zaniká dnem, který se pokládá za den smrti manžela (§ 71 NOZ). (pozor na to, dřív to bylo tak, že zanikalo až právní mocí toho rozhodnutí)
Prohlášení manžela za nezvěstného (§ 66 a násl. NOZ) se děje tehdy, když byl manžel prohlášen za nezvěstného a jsou zde pochyby, zda ještě žije, může ho soud na návrh osoby prohlásit za mrtvého nejdříve po uplynutí 5 let, které počítáme od konce roku, ve kterém k události došlo. Toto učinit nejde, pokud se v průběhu této doby objeví zpráva o tom, že dotyčný je naživu (§ 72 a 73 NOZ). Manželství nezaniká, pokud je manžel jen prohlášen za nezvěstného!
Člověka, který se stal nezvěstným z důvodu účasti na události ohrožující život většího počtu lidí, lze prohlásit za mrtvého nejdříve po uplynutí 3 let od konce roku, kdy o něm byla poslední zpráva, že je ještě naživu (§ 75 NOZ).
Klíčová slova:
manželství
rozvod
zánik
tvrdostní klauzule
nesporný rozvod
vyživovací povinnost
Obsah:
- A. teoretická část: nastudujte zákon a učebnici tak, abyste byli schopni odpovědět na následující otázky:
B. praktická část: modelové příklady
1. Zánik manželství smrtí
2. Tzv. sporný rozvod a tvrdostní klauzule
3. Tzv. nesporný rozvod
4. Vyživovací povinnost mezi rozvedenými manžely
5. Rozvod rodičů nezletilých nesvéprávných dětí: výlučná osobní péče o dítě a podstatná změna poměrů