Zesilovače, operační zesilovače
«»
Popis:
4.1. Tranzistorové zesilovače malého výkonu (předzesilovače)
Tranzistorové předzesilovače mohou využívat zapojení tranzistoru se společným emitorem. kolektorem, nebo společnou bází. O těchto zapojeních bylo již něco napsáno v kapitole 2. nejčastější je zapojení se společným emitorem. které podrobněji popíšeme.
Nejjednodušší jednotranzistorový zesilovač v zapojení se společným emitorem je na obrázku 1. Jde o zesilovač k zesilování střídavých signálu, lze ho použít jako jednoduchý předzesilovač audiosignálu. (Toto zapojení nezesiluje stejnosměrná napětí.)
Není-li na vstup přivedeno žádné napětí, protékají bází a kolektorem tranzistoru určité klidové stejnosměrné proudy. Ty udávají takzvaný pracovní bod tranzistoru. Tyto proudy a tím i pracovní bod tranzistoru lze nastavit pomocí rezistorů Rb a Re. Pracovní bod bývá volen tak. aby v klidovém stavu přibližně platilo wCe = «rc = Unapájecí / 2 .
Přes rezistor Rb teče do báze tranzistoru určitý klidový stejnosměrný proud /B. kteiý je tranzistorem zesílen v poměru proudového zesilovacího činitele fí a kolektorem tranzistoru prochází proud íq = íq- p.
Klíčová slova:
tranzistor
zesilovač
malý výkon
diferenční zesilovač
aplikace
Obsah:
- 1) Tranzistorové zesilovače malého výkonu (předzesilovače)
2) Výkonový zesilovač třídy A (jednočinný)
3) Výkonový zesilovač třídy B a AB (dvoučinný)
4) Výkonový zesilovač třídy D (spínaný)
5) Diferenční a operační zesilovač
6) Aplikace operačních zesilovačů
O souborech cookie na této stránce
Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.