Popis:
Číslicové systémy vypracované otázky CSY.
1. Soustavy a převody mezi nimi
Soustava dvojková (binární) o základu Z=2. Používá číslice 1 a 0. Tato soustava nalézá uplatnění v elektronických spínacích obvodech.
Soustava osmičková o základu Z=8. Používá číslice 0,1,2,3,4,5,6,7. Dříve pro starší sálové PC.
Soustava šestnáctková o základu Z=16. Používá 16 číslic. Nastává problém, jak těchto 16 znaků vyjádřit. Pomáháme si znaky abecedy A až F pro čísla 10 až 15. Používá se v mikropočítačové technice.
6. AND OR NAND XOR XNOR YES
Logický člen neboli hradlo[1] je základní stavební prvek logických obvodů, který vyčísluje logickou funkci. Typicky má jeden či více vstupů a jediný výstup. Hodnota na výstupu logického členu je funkcí hodnot vstupních.
Základní logické členy
Pomocí logických členů AND, OR a NOT lze realizovat libovolný logický obvod a tedy i číslicový systém. Členy AND a OR jsou za pomoci členu NOT komplementární. To znamená, že je možné je vhodným způsobem vzájemně nahradit. Lze implementovat jakýkoliv číslicový systém pouze za pomoci logických členů NAND nebo NOR nebo AND a NOT a nebo OR a NOT (vždy stačí členy se dvěma vstupy), nikoli však například pomocí členu XOR. NAND a NOR se nazývají univerzální logické členy.
Klíčová slova:
číslicové systémy
soustavy a převody
inverzní kód
De Morganovy zákony
pravdivostní tabulka
KI/CSI
Haber
Obsah:
- 1. Soustavy a převody mezi nimi
2. Sčítání, odčítání, násobení ve dvojkové soustavě
3. Inverzní kód
4. První doplněk
5. Druhý doplněk
6. AND OR NAND XOR XNOR YES
7. De Morganovy zákony
8. Pravdivostní tabulka, zhuštěná pravdivostní tabulka, neurčené body