Popis:
1. POJEM A PŘEDMĚT OBČANSKÉHO PRÁVA
Pojem
veřejné právo (správní, ústavní, trestní a procesní) - rozhodující právní akty orgánů veřejné moci (správní akty, úřední rozhodnutí,…).
soukromé právo (občanské, obchodní, pracovní, rodinné a mezinárodní právo soukromé) je založeno na rovnosti účastníků -> nelze jednostranně jinému účastníku ukládat povinnosti, nebo zřizovat práva, konflikty nelze rozhodovat bez dohody s druhým, spory řeší soud; autonomie vůle - sám si rozhoduji, zda se zavážu, nebo na sebe vezmu nějaké oprávnění
rozlišování práva veřejného a soukromého - několik teorií - např.:
- zájmové hledisko - právo soukromé respektuje míru svobody jednotlivce, právo veřejné je zaměřeno na ochranu věcí veřejných
- mocenské hledisko - buď jde o vztahy rovnosti, nebo nadřízenosti a podřízenosti
občanské právo - obecné -podpůrnost ve vztahu k ostatním odvětvím (některá speciální soukromoprávní otázka není řešena určitým odvětvím, proto se podpůrně (subsidiárně) použije občanské právo)
některá právní odvětví - hybridní, nalezneme v nich vyváženě prvky jak soukromého tak i veřejného práva - zdravotní právo, právo životního prostředí,…
Předmět občanského práva hmotného
§ 1 odst. 2 Občanského zákoníku: „Občanské právo hmotné upravuje majetkové vztahy fyzických a právnických osob, majetkové vztahy mezi těmito osobami a státem, jakož i vztahy vyplývající z práva na ochranu osobnosti, pokud tyto vztahy neupravují jiné zákony.“ Patří sem i osobnostně majetkové vztahy vyplývající z tvůrčí duševní činnosti (autorské právo).
§ 2 odst. 2 upřesňuje majetkové a jiné vztahy, které jsou předmětem občanského práva => takové vztahy, kde mají účastníci rovné postavení.
občanské právo je soubor právních pravidel, které vymezují osobní a majetkový status subjektů (osob), upravují základní vlastnické poměry ve společnosti, právní principy, kterými se řídí fyzické a právnické osoby ve svých vzájemných osobních a majetkových vztazích založených na vzájemně rovném postavení, jakož i právní prostředky vzniku, zániku a změny práv z těchto vztahů.
2. ZÁSADY OBČANSKÉHO PRÁVA
Občanské právo se opírá o obecná úsloví (parémie) -> nejsou v žádném kodexu legislativně vyjádřeny, ale nalezneme je v Listině a roztroušeně textu v Občanském zákoníku. Vznikly hluboko v historii.
Vše je dovoleno, co není výslovně zakázáno.
podstatou a smyslem je vytvořit jasně ohraničený prostor mezi právní regulací pozitivní, právní regulací negativní a prostorem, který je ponechán záměrně mimo právní regulaci.
důležité při výkladu právních norem jsou dispozitivní ustanovení.
i v tržní ekonomice si stát ponechává možnost částečné regulace (pro ochranu spotřebitele, nájemníka,…).
X pro státní moc však Listina v čl. 2 odst. 2 vymezuje rámec opačný a to, že ji lze uplatňovat jen v případech a v mezích stanovených zákonem a to způsobem, který zákon stanoví.
Klíčová slova:
občanské právo
hmotné
subjektivní práva
ochrana
smlouvy
závazky
bezdůvodné obohacení
Obsah:
- 1. Pojem a předmět občanského práva
2. Zásady občanského práva
3. Občanskoprávní skutečnosti
4. Občanskoprávní vztahy
5. Subjektivní občanská práva a jejich ochrana
6. Subjekty občanskoprávních vztahů
7. Ochrana osobnosti
8. Zastoupení
9. Promlčení a prekluze
10. Věcná práva
...
...
...
20. Zajištění závazků
21. Zánik závazků
22. Odpovědnost za škodu
23. Bezdůvodné obohacení
24. Dědické právo
25. Manželství
26. Rodičovská zodpovědnost
27. Náhradní rodičovská péče
28. Výživné
29. Základní instituty autorského práva, základní instituty průmyslových práv