Otázky ke zkoušce z předmětu Finanční řízení podniku
«»
Popis:
1) Které strategické finanční cíle má dle doporučení teorie obsahovat kvalitní dlouhodobý podnikový finanční plán? Objasněte, který cíl má být cílem vrcholovým!
Finanční cíle rozdělujeme na dlouhodobé (strategické) a krátkodobé (operativní, taktické), dále na kvantitativní (jsou preferovány - objektivní kontrolovatelnost) a kvalitativní (např. zvýšit důvěryhodnost).
Požadavky na finanční cíle:
- vzájemná provázanost finančních cílů s nefinančními záměry (marketingovými, cenovými, personálními, atd.)
- reálná dosažitelnost
- hierarchie a konzistentnost (např. plánování zisku a plánování tržeb a nákladů)
- kontrolovatelnost
1. Nejvyšším dlouhodobým finančním cílem má být dle soudobé teorie firemních financí maximalizace tržní hodnoty podniku - vyjadřuje požadavek maximalizovat finančně ekonomický přínos podniku pro jeho investory (majitele, akcionáře, společníky, družstevníky
- Investiční pravidlo - investovat tak, aby se zvětšovala tržní hodnota portfolia veškerých aktiv investora = maximalizaci tržní hodnoty do podniku vloženého základního kapitálu.
- Využívá ukazatele EVA - ekonomické přidané hodnoty ( rozdíl zisku po zdanění a explicitních nákladů podnikového kapitálu).
a MVA - tržní přidané hodnoty - rozdíl tržní hodnoty vlastního kapitálu a účetní hodnoty vlastního kapitálu.
Klíčová slova:
řízení podniku
finance
ekonomika
přidaná hodnota
bonita
kredibilita
goodwill
expanze
strategie
Obsah:
- 1) Které strategické finanční cíle má dle doporučení teorie obsahovat kvalitní dlouhodobý podnikový finanční plán? Objasněte, který cíl má být cílem vrcholovým!
2) Zdůvodněte doporučovanou preferenci EBT před EAT ve střednědobém či dlouhodobém podnikovém finančním plánování! Proč teorie nepokládá maximalizaci účetního zisku za správný dlouhodobý finanční cíl?
3) Co je podstatou pojmů bonity, kredibility, ratingu, goodwillu a image podniku? Dle jakých objektivních příznaků lze vyhodnocovat úroveň firemní kredibility?
4) Definujte a správně interpretujte nejdůležitější ukazatele rentability podnikání (ROA, ROE, rentability tržeb a výdělečné síly podniku)! Uveďte tyto ukazatele do souvislosti s pojmem annualizované výnosnosti (například ROI, IRR apod.)!
5) Definujte a správně interpretuje ukazatele čistého provozního kapitálu (NWC), běžné likvidity, rychlé likvidity a okamžité (pohotové) likvidity podniku! Rozlište a vysvětlete pojmy likvidity a insolvence podniku!
...
...
...
26) S jakými druhy dividend se lze setkat v soudobé pokročilé podnikové praxi? Vysvětlete stručně a pregnantně meritum věci!
27) Jaké tři základní alternativy dividendové politiky akciových společností rozlišuje teorie firemních financí? Podejte výklad jejich podstaty v komparaci s tuzemskou praxí!
28) V čem spočívá argumentační základ antidividendového teoretického stanoviska? Zdůvodněte alespoň šest závažných odborných námitek proti této teoretické koncepci!
29) Co se rozumí pod pojmem absolutních explicitních nákladů podnikového financování? Co tyto náklady zahrnují? Jak se dají spočítat relativní explicitní náklady podnikového kapitálu (WACC)?
30) Které druhy daní jsou zpravidla pro tuzemské podniky objektivně nejdůležitější? Charakterizujte je správně v rozčlenění na daně přímé a nepřímé a podejte výklad jejich vlivu na hospodaření podniků!
O souborech cookie na této stránce
Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.