Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Příprava k druhému testu - Finanční účetnictví

«»
Přípona
.doc
Typ
vypracované otázky
Stažené
0 x
Velikost
0,1 MB
Jazyk
český
ID projektu
2162
Poslední úprava
16.10.2013
Zobrazeno
1 452 x
Autor:
redsun
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
AKCIE:
dlouhodobé cenné papíry s podstatným či rozhodujícím vlivem (akcie) – pohled akcionáře (investora):

Účtuje se v dlouh. fin. maj. – 061, 062
pokud s pořízením nastávají vedlejší pořizovací náklady, nejdříve se zaúčtuje 043 (pořízení DFM), protiúčtem je buď vznik závazku (vůči emitentovi, vůči makléři na burze – lze použít např. 379 – ostatní závazky) nebo úbytek z pokladny či běžného účtu.

Protože vlastníme rozhodující či podstatný vliv v dané společnosti, patří nám významná část vlastního kapitálu této společnosti. Zajímá nás tedy hodnota vl. kap. společnosti, ve které máme tento podíl. Právě touto hodnotou části vlastního kapitálu oceňujeme námi držené cenné papíry (metoda ekvivalence).

Ocenění cenného papíru v době účetní závěrky je rovno hodnotě podílu na vlastním kapitálu společnosti (výše podílu v %/100 * VK spol.). My ho v účetnictví doposud máme v „pořizovací ceně“. Účtujeme příslušný rozdíl na analytický účet 061-oc.rozdíly či 062-oc.rozdíly (tedy ne přímo na účet 061 či 062), protiúčtem je v tomto případě účet 414- oc. rozdílu (který je součástí vlastního kapitálu v rozvaze). Pokud by se nás někdo zeptal na hodnotu cenného papíru k 31.12., bereme v úvahu zůstatek obou účtů (061 i 061-OR).

Pokud nakupujeme či prodáváme tyto cenné papíry, jde o 2 operace. „Prodej za prodejní cenu“ a „Vyskladnění v pořizovací ceně“ – účtujeme 221/661 (pokud to dostaneme rovnou cash) resp. 561/061 (vyskladnění).

Pokud jsme se zbavili části cenných papírů na 061, musíme se zbavit i stejné části oceňovacího rozdílu na 061-OR. To zúčtujeme s účtem 414.
Každý rok přeceňujeme metodou ekvivalence. Na účtu 061 jsou (zbylé) cenné papíry pořád v pořizovací ceně.

Může se stát, že prodáme tolik těchto cenných papírů, že náš podíl klesne pod úroveň znamenající podstatný či rozhodující vliv (<25 %). V takovém případě musíme přeúčtovat zbylé cenné papíry z 061 na 063 (Realizovatelné CP, tj. CP které nehodláme v dohledné době prodávat (dlouhodobé), nemáme díky nim významný vliv ve společnosti). Zároveň musíme rozpustit celý oceňovací rozdíl 061-OR (protiúčet 414) – to proto, že oceňovací rozdíl byl tvořen kvůli metodě ekvivalence – ta se již u Realizovatelných CP nepoužije. Vracíme se tedy k jediné známé hodnotě – k „pořizovací ceně“ – zatím. V okamžiku sestavení další účetní závěrky použijeme přecenění příslušné k realizovatelným CP – reálnou hodnotu. Přecenění jde v tomto případě také přes analytický účet (063 – OR), také s protiúčtem ve vl.kap. (414). (jsou to stále dlouhodobé CP – nehodláme je prodat – „realizovatelné“ znamená že je můžeme prodat, ne že to nutně uděláme :-)

Klíčová slova:

cenné papíry

emitent

investor

odložená daň

dluhopis

akce



Obsah:
  • AKCIE: 1
    dlouhodobé cenné papíry s podstatným či rozhodujícím vlivem (akcie) – pohled akcionáře (investora): 1
    dlouhodobé cenné papíry bez vlivu – pohled investora (akcie): 2
    Krátkodobé cenné papíry – pohled investora (akcie): 3
    DLUHOPISY: 3
    Kupónový dluhopis s pevným výnosem (krátkodobý, drž. do spl) – pohled investora: 4
    Diskontované (bezkupónové dluhopisy) – pohled investora: 4
    VE STRUČNOSTI CENNÉ PAPÍRY Z POHLEDU EMITENTA: (V ROZVAZE V PASIVECH) 5
    Akcie – zvýšení ZK společnosti: 5
    Vydané (vlastní) dluhopisy: 6
    Ohledně směnek - ty už v průběžném testu fakt asi nebudou (i když- funkce směnky jako cenného papíru...): 6
    ODLOŽENÁ DAŇ 6
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše