Popis:
1. Vysvětlete pojem „sociální status“ a význam tohoto pojmu pro analýzu dění ve skupině. Jaký je jeho vztah k sociální moci? V příloze 1 analyzujte sociální status jednotlivých členů uvedené skupiny a zamyslete se nad vztahem použitých ukazatelů k organizační kultuře.
Sociální status označuje naše místo v určité sociální skupině. Toto místo se musí pojit s prestiží daného místa a významností člena pro skupinu. Sociální status odráží hierarchickou strukturu skupiny. Ke změně sociálního statusu dochází při vertikální mobilitě ve skupině. Místo v sociální skupině jako takové se nazývá pozice, neboli soubor charakteristik člena skupiny, které se váží k určitému místu v sociální struktuře. S tím jsou spojené i sociální role a očekávání vázaná k roli a pozici.
Sociální status může být připsaný, tj. vyplývá z charakteristik, které si nevybíráme a nemusíme vynaložit žádné úsilí na jejich získání (pohlaví, rasa, monarchické postavení,…) nebo získaný, tj. vybudovaný na základě vynaloženého úsilí či podaného výkonu.
Sociální skupina je určité sociální uskupení, ve kterém probíhají interakce a členové sami sebe chápou jako skupinu. Podmínky vzniku sociální skupiny: interakce, vzájemná závislost, vnímání sebe jako členů skupiny, uspokojování potřeb či dosahování cílů a strukturovanost vztahů. Skupiny se můžou lišit v míře akceptace a ocenění jednotlivých typů statusu. V každé sociální skupině existuje soubor norem, neboli pravidel, jež by měli členové dodržovat. Skupiny mají strukturu, jež je významnou složkou stability skupiny. Jakmile se ve skupině tvoří systém rolí a statusů, zachovávají se důležité charakteristiky skupiny i v situaci odchodu či příchodu nových členů.
V sociálních skupinách existují různé zdroje moci, neboli vlivy, které jsou schopny vyvolat změny v myšlení, prožívání a chování druhých lidí. Působením moci se zabývá Lataného teorie sociálního působení, podle které je síla moci určována třemi činiteli:
silou ovlivňovatele (případně jeho důležitostí, statusem)
počtem ovlivňovatelů
časovou a prostorovou blízkostí ovlivňovatelů
Síla vlivu či působení se zvýší, když:
a) se zvětší síla ovlivňovatele
b) se zvětší počet ovlivňovatelů na jeden cíl
c) se zvětší blízkost (mmezi ovlivňovatelem a cílem)
Síla působení se zeslabí, když:
a) síla ovlivňovatele je menší než síla cílového objektu
b) počet cílových objektů se zvětší
c) vzdálenost cílového objektu se zvětší
Klíčová slova:
psychologie
manažment
moc
podpora
emoce
soupeření
Obsah:
- 1. Vysvětlete pojem „sociální status“ a význam tohoto pojmu pro analýzu dění ve skupině. Jaký je jeho vztah k sociální moci? V příloze 1 analyzujte sociální status jednotlivých členů uvedené skupiny a zamyslete se nad vztahem použitých ukazatelů k organizační kultuře.
2. Na příkladu rodinné firmy (příloha 2) analyzujte vám známé sociálně psychologické jevy. Hlouběji se zaměřte na problematiku vůdcovství.
3. Prostudujte text v příloze 3 a analyzujte sociální interakce, které zde probíhají. Jaký bude asi další vývoj ve skupině uvedené v příkladu a proč?
4. Analyzujte styly vedení a jejich vhodnost u dvou ředitelů gymnázia v příloze č. 4. Zamyslete se, jaké další poznatky z problematiky vůdcovství zde lze uplatnit.
5. Analyzujte sociální jev popsaný v příloze 5. Zamyslete se nad možnostmi řešení uvedeného problému i prevence tohoto jevu.
...
...
...
26. Vysvětlete na konkrétních příkladech působení sociální facilitace, sociálního zahálení, skupinové polarizace a deindividualizace. Jaké závěry lze z těchto poznatků vyvodit pro manažerskou praxi?
27. Na základě jakých projevů můžete usuzovat na zvýšenou míru zátěže ve skupině? Jak na tyto projevy reagovat? Vysvětlete pojem mobbing.
28. Které modely vedení znáte? Vysvětlete, v jakých podmínkách by mohly být funkční, kde naopak by nefungovaly?
29. Co víte o podmínkách efektivity pracovních skupin? Jak může souviset efektivita pracovní skupiny s konkrétním stylem vedení?
30. Co víte o organizační kultuře?