Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Speciální otázky z předmětu Právo Evropské unie

«»
Přípona
.doc
Typ
vypracované otázky
Stažené
0 x
Velikost
0,2 MB
Jazyk
český
ID projektu
5081
Poslední úprava
16.02.2015
Zobrazeno
1 115 x
Autor:
petr.rajnoha
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Právní charakter EU (EU jako tzv. nová suverenita). Pohled unijní a pohled mezinárodního práva. Diskutujte
nová suverenity: vztah jednotlivých právních členských států EU a veřejnoprávního systému Unie a to i z hlediska jejího dalšího vývoje - nová podoba systému orgánu, otázky katalogu lidských práv pro občany členských států
Svou povahou je EU společenství států převážně konfederativního typu, jde především o hospodářskou, obchodní, měnovou, finanční a justiční koordinaci státních systémů a přibližování národních právních předpisů, zachovává se suverenity územní, občanská a národních orgánů.
Prolínání tradiční státní suverenity s vlivem nového systému.
Oblasti, kde se kompetence vykonávají společně:
a) normotvorná
b) výkonná (prolínají se opatření v oblasti celní, zemědělské atd.)
c) soudní

Právo EU se trvale vyvíjí na jedné straně jako smluvní systém primárního práva založeného normami mezinárodního práva veřejného a současně jako právní systém působící současně s právními řády členských států - nadřazenost. Orgány členských států je musí aplikovat. V oblastech, v nichž státy omezily svá práva, vytvořily právní systém zavazující jak samotné státy tak i jejich příslušníky. Smluvní politika členských států a snaha o rozšiřování spolupráce vedly nejen k respektu k uzavřeným mezinárodním smlouvám, ale i k respektu vyšší suverenity a vyšší autority (závaznost právního řádu EU a jeho soudů) - suverenity nadnárodní, která existuje vedle národní suverenity každého členského státu. Komunitární právo akceptují jako právo přímo působící a upřednostňované před vlastními zákony. Jakákoli změna mezinárodních smluv může znamenat změnu vlastní ústavy (vstupování do mezinárodních svazků, plnění společních cílů a např. přímá závaznost závazků).

Klíčová slova:

právní charakter

ústavní úprava

volný pohyb

diskriminace

Evropská unie

judikatúra



Obsah:
  • 1. Právní charakter EU (EU jako tzv. nová suverenita). Pohled unijní a pohled mezinárodního práva. Diskutujte
    2. Dělba moci v EU ve srovnání s klasickou dělbou moci ve státě - komparativní pohled
    3. Vztahy v rámci soudního systému Společenství. Diskutujte
    4. Právní závaznost rozhodnutí ESD a Soudu prvního stupně pro jiné soudy, členské státy, jednotlivce
    5. Charakterizujte ústavní úpravu, která je základem vztahu ČR k ES/EU a vztahu českého a evropského právního řádu
    6. Jakým způsobem se ČR vypořádala v rámci svého právního řádu s principem přímého a nepřímého účinku a odpovědnosti ČR za škodu způsobenou jednotlivci porušením komunitárního práva?
    7. Diskutujte názor Generálního advokáta Jocobse na roli čl. 234 SES ve stanovisku k rozhodnutí C-50/00.
    8. Členský stát implementuje nesprávně směrnici. Můžete se domáhat náhrady škody za špatnou implementaci ještě před uplynutím implementační doby? Diskutujte.
    9. Diskutujte limity přímého účinku.
    10. Které opravné prostředky v českém právním řádu lze považovat za „opravné prostředky“ ve smyslu čl. 234 SES? Diskutujte.
    ...
    ...
    ...
    48. Analyzujte problém zneužití dominantního postavení v soutěžním právu a uveďte některé rozsudky ESD, odůvodněte svůj názor
    49. Analyzujte problematiku zneužití dominantního postavení v soutěžním právu, vymyslete jednoduchý příklad a rozeberte postup jeho řešení.
    50. Ustanovení o posílené spolupráci v rámci Společné zahraniční a bezpečnostní politiky a srovnejte s novým návrhem úpravy
    51. Změny v úpravě Společné zahraniční a bezpečnostní politiky podle návrhu Smlouvy o Ústavě pro Evropu a diskutujte svůj názor.
    52. Mezinárodní smlouvy podle platné úpravy ve Smlouvě o ES, Smlouvě o EU a navrhované změny ve Smlouvě o Ústavě pro Evropu
    53. Charakterizujte právní úpravu prostoru svobody, bezpečnosti a spravedlnosti v souvislostech s platnou úpravou dle Smlouvy o ES, Smlouvy o EU, sekundárního práva a dle Smlouvy o Ústavě pro Evropu
    54. Charakterizujte vybrané rozsudky ESD týkající se úpravy prostoru svobody, bezpečnosti a spravedlnosti (viz kopie dvou rozsudků z knihovny VŠ KV)
    55. Ustanovení o spolupráci soudních orgánů /policie/ v trestních věcech podle Smlouvy o EU a návrhu Smlouvy o Ústavě pro Evropu
    56. Evropská justiční síť pro občanskoprávní a obchodní věci a Evropská justiční síť pro trestní věci
    57. Diskutujte vztah primárního práva, sekundární a národní legislativy a mezinárodního práva soukromého s ohledem na občanskoprávní problematiku.
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše