Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Technická mechanika - Vypracované otázky ke zkoušce

«»
Přípona
.doc
Typ
vypracované otázky
Stažené
5 x
Velikost
0,3 MB
Jazyk
český
ID projektu
4051
Poslední úprava
22.08.2014
Zobrazeno
2 101 x
Autor:
modrehory
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Definice pohybů, trajektorie, základní rozklad

TRANSLAČNÍ POHYB - těleso koná translační pohyb, jestliže všechny body tělesa mají stejnou rychlost a zrychlení. Trajektorie - obecné prostorové křivky posunuté o konstantní vzdálenost.

ROTAČNÍ POHYB - těleso koná rotační pohyb, jestliže body na jedné přímce mají nulovou rychlost a nulové zrychlení. Tato přímka se nazývá osa rotace.
Trajektorie - soustředné kružnice se středy v ose rotace a ležící v rovinách kolmých na osu rotace.

OBECNÝ ROVINNÝ POHYB ORP - těleso koná ORP, jestliže trajektorie bodů leží v rovnoběžných rovinách. Pohyb se skládá z TP referenčního bodu a RP okolo referenčního bodu.
Pól pohybu je okamžitý střed otáčení ORP, má nulovou rychlost.

ORP = TPref. bodu + RPkolem ref. Bodu

SLOŽENÝ POHYB - skládá se z pohybu relativního a unášivého, nemá referenční bod a vzniká při něm Coriolisovo zrychlení.

SP = Rel + Un

SFÉRICKÝ POHYB - těleso koná sférický pohyb, jestliže jeden bod je trvale v klidu. Trajektorie bodů jsou křivky, ležící na soustředných kulových plochách.

OBECNÝ PROSTOROVÝ POHYB - je to složený pohyb s TP tělesa společně se SFER.P okolo referenčního bodu.

ŠROUBOVÝ POHYB - těleso koná šroubový pohyb, jestliže se ve směru určité přímky posouvá a současně se kolem ní otáčí. Tato přímka je osa šroubového pohybu. Trajektorie jednotlivých bodů jsou šroubovice.

Klíčová slova:

pohyb

trajektorie

rychlost

rotace

zrychlení

dynamika

hybnost

gyroskop



Obsah:
  • 1. Definice pohybů, trajektorie, základní rozklad
    2. Souřadnicové systémy - jakými souřadnicemi je dána poloha bodu v příslušném souřadnicovém systému + obrázek.
    3. Vztah pro rychlost bodu tělesa konajicího, vektorově + význam jednotlivých veličin.
    4. Vztah pro zrychlení bodu tělesa konajicího, vektorově + význam jednotlivých veličin.
    5. Coriolisovo zrychlení - u mechanismu dle obr. zakreslete vektory zrychlení relativního, unašivého a Coriolisova zrychlení a napište vztah pro Coriolisovo zrychlení [m/s2] nebo navrhněte a nakreslete tříčlenný mechanismus s dvěma stupni volnosti u něhož je Coriolisovo zrychlení nulové a uveďte vztah pro Coriolisovo zrychlení.
    6. Graficky zkonstruujte rychlost a zrychlení bodu A tělesa dle obrázku nebo odvoďte vztah pro rychlost a zrychlení bodu A tělesa dle obrázku vyjádřený pomocí zadaných veličin.
    7. Grafická konstrukce normálového zrychlení u rotačního pohybu a Coriolisova zrychlení u složeného pohybu. Vztah + význam jednotlivých veličin + obr. jak graficky zkonstruujeme.
    8. Definice polodie hybné/nehybné, definice pólu rychlosti/zrychlení, tři vlastnosti pólu rychlosti, věta o třech pólech.
    9. Analytické metody řešení kinematiky rovinných mechanismů s 1°V - trigeometrická, vektorová a maticová - stručně popsat princip a vhodnost.
    10. Dynamika hmotného bodu - Vztah pro pohybovou rovnici hmotného bodu při sestavování Newtonovým a D´Alambertovým způsobem vektorově + význam jednotlivých veličin.
    11. Základní věty dynamiky hmotného bodu - Věta o změně hybnosti; Věta o zachování hybnosti; Věta o změně momentu hybnosti, Věta o zachování momentu hybnosti; Věta o změně kinetické energie; Věta o zachování mechanické energie - integrální i diferenciální tvar, vztah + význam jednotlivých veličin.
    12. Dynamika soustav hmotných bodů - Vztah pro pohybové rovnice soustavy hmotných bodů při sestavovaní Newtonovým a D´Alambertovým způsobem vektorově + význam jednotlivých veličin.
    13. Základní věty dynamiky hmotného bodu - Věta o pohybu středu hmotnosti, Věta o změně hybnosti, Věta o zachování hybnosti, Věta o změně momentu hybnosti, Věta o zachování momentu hybnosti, Věta o změně kinetické energie, Věta o zachování mechanické energie - integrální i diferenciální tvar a vztah + význam jednotlivých veličin.
    14. Definiční vztah pro moment setrvačnosti + význam jednotlivých veličin.
    15. Dynamika tuhého tělesa - napište pohybové rovnice, vektorově + význam jednotlivých veličin.
    16. Napište vztah pro kinetickou energii daného pohybu + význam veličin.
    17. Pro zadanou soustavu napište rovnice pro kinematické vazby jako funkce rychlosti/zrychlení tělesa 3. Rovnice očíslujte.
    18. Těleso na obrázku uvolněte z vazeb a napište pro něj pohybové rovnice.
    19. Metoda redukce silových a hmotnostních parametrů - napište pohybovou rovnici při redukci na translační člen nebo při redukci na rotační člen + z jakých vztahů vycházíme při stanovení redukovaných parametrů, význam jednotlivých veličin.
    20. Princip virtuálních prací (obecná rovnice dynamiky) - napište vztah pro princip virtuálních prací tělesa konajícího translační/rotační/obecný rovinný pohyb + význam jednotlivých veličin.
    21. Lagrangeovy rovnice II. druhu - stručně popište princip řešení dynamiky soustavy tuhých těles pomocí Lagrangeových rovnic II. druhu + výhody a nevýhody.
    22. Vyvažování rotujících těles: statické/dynamické - podstata, podmínka statické/dynamické vyvaženosti, počet vyvažovacích rovin. Jaký minimální počet vyvažovacích rovin je potřeba pro statické/dynamické vyvážení.
    23. Gyroskopický moment - vztah + význam jednotlivých veličin. U letadla, které se pohybuje dle obrázku, nakreslete vektor gyroskopického momentu.
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše