Popis:
Témata na trh práce:
1/ Nabídka, poptávka a předpoklady rovnováhy na trhu práce
Nabídka práce
Nabídka práce představuje součást obecného problému volby spotřebitele porovnávajícího užitek z volného času s užitkem, který mu plyne z výrobků a služeb, které nakoupí za mzdu, získanou tím, že volný čas obětuje a nabízí více práce.
Domácnost (spotřebitel) rozhoduje o proporci, v jaké rozdělí celkový objem pevně daného disponibilního času na část věnovanou odpočinku (volný čas) a práci (pracovní doba).
Nabídka práce vyjadřuje všechny kombinace množství práce a mzdy, tzn. množství práce, které bude nabízeno při jednotlivých úrovních mzdové sazby.
Velikost nabídky práce je závislá na výši mzdové sazby a je určena ztrátou spojenou s obětováním volného času.
Křivka nabídky práce jednotlivce
Se změnou mzdové sazby se mění volba mezi užitkem, který plyne spotřebiteli ze spotřeby výrobků a služeb a užitkem z volného času.
S růstem mzdové sazby (do bodu X v grafu) nabízí spotřebitel více práce, neboť každá další hodina práce zvyšuje důchod a tedy spotřebu výrobků a služeb. Spotřebovávané produkty jsou substitutem odpočinku. V tomto případě se hovoří o substitučním efektu.
Při vyšší mzdové sazbě (nad bodem X) může dojít k omezení počtu odpracovaných hodin, tedy k omezení nabídky práce. Vyšší mzdová sazba (za předpokladu, že ceny výrobků a služeb se nemění), zvyšuje reálné důchody a volba spotřebitele se mění ve prospěch volného času (kratší pracovní doba, delší dovolená) = Pracovník při vyšší mzdě nejprve preferuje práci před volným časem, ale pokud se jeho mzda zvýší nad určitou úroveň, snaží se pracovník odpracovat méně hodin. V tomto případě převládá tzv. důchodový efekt.
Klíčová slova:
práce
trh
substituce
důchod
nabídka
Obsah:
- 1/ Nabídka, poptávka a předpoklady rovnováhy na trhu práce
2/ Intervenující faktory na trhu práce
3/ Lidský kapitál a jeho měření - možnosti a meze
4/ Segmentační procesy na trhu práce v ČR
5/ Flexibilita na trhu práce
6/ Vlivy migračních procesů na trhu práce
7/ Vzdělání a práce
8/ Předpoklady zaměstnanosti
9/ Příčiny a možnosti řešení dlouhodobé nezaměstnanosti
10/ Politika zaměstnanosti