Popis:
1. Teoretické základy podvojného účetního systému (faktické a fiktivní toky: hmotné, finanční,peněžní toky, kompenzované a nekompenzované toky, zásady při zobrazování informačních toků v podvojném účetnictví)
Základní úlohou finančního(podvojného účetnictví je systematicky zaznamenávat a uspořádávat informace o ekonomických procesech. Základní organizační jednotkou je podnik (v něm probíhají a usměrňují se ekonomické procesy), cílem je postihnout objem prostředků a výsledek, který tento prostředky přinesly.
Procesy probíhající v podniku mají dvě stránky
a) Věcnou - tři hlavní aktivity zásobování (nákup), výroba a prodej, toto neplatí jen pro výrobní podniku (u ostatních výrobu nahrazuje účel). Během těchto aktivit dochází k přeměnám výrobních faktorů ve výkony jejichž prodejem získává podnik prostředky pro další nákup výr. faktorů.
b) Peněžní (hodnotovou, finanční) - jde o proces zhodnocování kapitálu vloženého zakladatelem/vlastníkem a dalšími subjekty, kteří podniku poskytují svůj volný kapitál s cílem dosáhnout jeho zhodnocení (dosažení zisku).
Tok statků a finanční tok v podniku se neustále opakuje, bývá proto nazýván jako koloběh prostředků (majetku).
Čtyři typy bilančních transakcí (toků):
1. A+,A-: mění se složky majetku beze změn kapitálu (nákup materiálu za hotové)
2. A+,P+: mění se složky majetku i kapitálu (platba dodavatelům, přijetí úvěru, atd.)
3. A-,P-: stejný případ jako typ 2, opačná polarita
4. P+,P-: mění se složky kapitálu, beze změn složky majetku (zvýšení základního kapitálu z vytvořeného zisku
Každá z uvedených čtyř typů transakcí způsobuje změnu vždy dvou položek rozvahy - zachovává bilanční rovnost, toto je základem metody podvojného účetnictví.
Klíčová slova:
účtovnictví
bilanční teorie
harmonizace
nehmotná aktiva
vykazování kapitálu
regulace
Obsah:
- 1. Teoretické základy podvojného účetního systému (faktické a fiktivní toky: hmotné, finanční,peněžní toky, kompenzované a nekompenzované toky, zásady při zobrazování informačních toků v podvojném účetnictví)
2. Bilanční teorie - charakteristika, první projevy teoretického řešení základního účetního výkazu, statické a dynamické bilanční teorie a jejich charakteristika
3. Jednobilanční a dvoubilanční účetní systém, jeho odvození, charakteristika a zhodnocení, výhody a nevýhody z hlediska poskytovaných informací, vícebilanční účetní systémy a jejich problematika
4. Harmonizace účetnictví, její příčiny a cíle, tři proudy harmonizace účetních systémů. Charakteristika US GAAP, jejich vývoje a způsobu regulace.
5. Charakteristika IAS/IFRS a jejich vztah k direktivám Evropské unie zabývajícími se účetnictvím. Organizace IASB, postup při tvorbě nového standardu.
...
...
...
16. Náklady - makroekonomické a účetní vymezení, současné pojetí nákladů v českém účetnictví, pojetí nákladů v IAS/IFRS (US GAAP). Struktura nákladů a výnosů ve výkazu zisku a ztrát v podmínkách IAS/IFRS
17. Výnosy - podstata a účetní vymezení, současné pojetí výnosů v českém účetnictví, pojetí výnosů v IAS/IFRS (US GAAP). Způsob řešení změny stavu zásob vlastní výroby.
18. Hospodářský výsledek - jeho funkce a účel, způsoby zjišťování, struktura a jednotlivé úrovně ve výkazu zisku a ztráty v ČÚS a v IAS/IFRS. Komplexní (souhrnný) hospodářský výsledek.
19. Účetní systémy ve světě - příčiny odlišností národních účetních systémů, klasifikace účetních systémů, deduktivní a induktivní přístup ke klasifikaci účetních systémů .
20. Regulace účetnictví - možné způsoby regulace účetnictví, systém regulace účetnictví v ČR, regulace v rámci jiných účetních systémů (IAS/IFRS, US GAAP), požadavky na informace uvedené v účetních výkazech a jejich forma.