Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 659   projektů
0 nových

Výcuc z ekonomie ke státní závěrečné zkoušce

«»
Přípona
.docx
Typ
vypracované otázky
Stažené
1 x
Velikost
0,6 MB
Jazyk
český
ID projektu
8839
Poslední úprava
11.10.2016
Zobrazeno
1 128 x
Autor:
katerina.loumova
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Chování spotřebitele a formování poptávky (celkový a mezní užitek, zákon klesajícího mezního užitku, rovnováha spotřebitele, zákon rovnosti mezních užitků na peněžní jednotku, cenové a necenové faktory poptávky, elasticita poptávky, tržní poptávka)

Celkový užitek - vyjadřuje celkovou úroveň realizace určité potřeby, je závislý na objemu spotřebovaného množství, vlastnostech, kvalitě zboží a míře realizace potřeby.

celkový užitek = součet mezních užitků

celkový užitek = maximální peněžní částka, kterou je ochoten spotřebitel zaplatit

mezní užitek = o kolik vzroste celkový užitek, když se spotřebovávané zboží zvýší o jednotku

mezní užitek závisí na významu a intenzitě potřeby a na disponibilním množství (vzácnost)

mezní užitek = částka, kterou je ochoten spotřebitel vynaložit na další nákup

zákon klesajícího mezního užitku - nejvyšší užitek přináší první koupené zboží, další má pro spotřebitele už menší význam.

rovnováha spotřebitele = spotřebitel nakoupí, pokud se mezní užitek rovní ceně. Rovnováha spotřebitele se nachází v bodě, kde se linie příjmu dotýká indiferenční křivky

cenov a necenov faktory poptávky = spotřebitel na zvýšení ceny reaguje snížením poptávky, křivka poptávky je totožná s křivkou mezního užitku

indiferenční soubor je soubor spotřebitelských kombinací, z nichž každá přináší stejný užitek, indiferenční soubor znázorňuje indiferenční křivka (=křivka poptávky), soubor indiferenčních křivek (3 poptávkové křivky vedle sebe) se nazývá indiferenční mapa

Klíčová slova:

spotřebitel

chování firmy

konkurence

makroekonomie

trh práce

měnový systém



Obsah:
  • 1. Chování spotřebitele a formování poptávky (celkový a mezní užitek, zákon klesajícího mezního užitku, rovnováha spotřebitele, zákon rovnosti mezních užitků na peněžní jednotku, cenové a necenové faktory poptávky, elasticita poptávky, tržní poptávka)
    2. Chování firmy a formování nabídky (celkový, průměrný a mezní fyzický produkt, náklady celkové, variabilní náklady, fixní náklady, explicitní a implicitní náklady, průměrné a mezní náklady; příjmy a rovnováha firmy, zisk celkový, čistý a účetní)
    3. Firma v podmínkách dokonalé konkurence a tržní rovnováha (křivka poptávky, příjmy v dokonalé konkurenci, podmínka rovnováhy, křivka nabídky a bod uzavření firmy, bod vyrovnání nákladů s výnosy, vliv změn necenových faktorů na nabídku, cenová elasticita nabídky, tržní nabídka, tržní rovnováha v dokonalé konkurenci)
    4. Firma v nedokonalé konkurenci (příčiny vzniku nedokonalé konkurence, rovnováha firmy v nedokonalé konkurenci, monopol a jeho rovnováha, monopolní síla, neefektivnost monopolu, monopson, oligopol smluvní, oligopol s dominantní firmou, monopolistická konkurence)
    5. Trh kapitálu (kapitál, investice, nabídka na trhu kapitálu, úrok a úroková míra, mezní náklady na kapitál, příjem z mezního produktu kapitálu, poptávka na trhu kapitálu, rovnováha na trhu kapitálu, současná hodnota toku očekávaných budoucích výnosů, Tobinovo q)
    6. Trh práce (trh práce v podmínkách dokonalé konkurencpoe, poptávka po práci, nabídka práce, substituční a důchodový efekt, rovnováha na trhu práce; trh práce v podmínkách nedokonalé konkurence, monopson)
    7. Makroekonomický produkt a úloha státu v ekonomice (metody měření makroekonomického produktu, HDP, HNP, produkt nominální a reálný, ekonomická úroveň; tržní selhání, hospodářská politika a její cíle, formy a nástroje zásahů státu do ekonomiky)
    8. Celkové výdaje a produkt (dvousektorový model, graf funkce spotřeby a úspor, poptávka po investicích, jednoduchý výdajový multiplikátor; třísektorový model, multiplikátor vládních výdajů, multiplikátor transferových plateb, multiplikátor autonomních daní; čtyřsektorový model, multiplikátor v otevřené ekonomice)
    9. Agregátní poptávka a agregátní nabídka (agregátní poptávka a její složky, agregátní nabídka v dlouhém období, potenciální produkt, agregátní nabídka, keynesiánský a klasický přístup k agregátní nabídce, poptávkové a nabídkové šoky)
    10. Veřejné finance a fiskální politika (veřejné finance a jejich složky, definice státního rozpočtu a jeho struktura, daňová soustava ČR, funkce státního rozpočtu, státní dluh a veřejný dluh; cíle a nástroje fiskální politiky, celkové daňové zatížení, Lafferova křivka, expanzivní a restriktivní fiskální politika, vytěsňovací efekt).
    11. Trh peněz a měnová politika (funkce peněz, peněžní agregáty, komerční banky, multiplikátor peněžní nabídky, úroková sazba a úroková míra, nominální a reálná úroková sazba, motivy držby peněz; centrální banka, nabídka peněz, poptávka po penězích, nástroje a cíle měnové politiky, kvantitativní teorie peněz)
    12. Inflace (definice inflace, měření inflace, deflátor HDP, index spotřebitelských cen, inflace poptávková a nákladová, příčiny a formy inflace, důsledky inflace pro firmy a domácnosti, protiinflační politika)
    13. Mezinárodní měnový systém a mezinárodní obchod (měnový kurz a parita kupní síly, platební bilance a její struktura, příčiny apreciace a depreciace měny, kurzový systém; absolutní a komparativní výhoda v mezinárodním obchodě, obchodní bilance, zahraniční zadluženost, protekcionizmus, formy mezinárodní koordinace ekonomických intervencí)
    14. Nezaměstnanost (měření nezaměstnanosti, agregátní poptávka po práci a nabídka práce, příčiny a formy nezaměstnanosti, přirozená míra nezaměstnanosti, důsledky nezaměstnanosti, Okunův zákon; inflace a nezaměstnanost - původní, modifikovaná a rozšířená Phillipsova křivka)
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše